Gå till innehåll
Annons
Kumla
En skolbyggnad i rött tegel med skylten ”Kumlaby Skola”, med flera parkerade cyklar och lövlösa träd framför, under en delvis molnig himmel.

Kumlaby skola kommer att delta i internationella utbytesprojekt och har fått ekonomiskt stöd för detta, Foto: Anders Björk

Kumlaby skola får stöd för internationella samarbetsprojekt

Publicerad: 10 September 2026 16:00

Kumlaby skola har beviljats drygt 80 076 euro för tre internationella utbytesprojekt som ska ge elever och lärare möjlighet att besöka skolor i Europa för att sedan ta emot elever i Kumla. Projekten fokuserar på demokrati, kritiskt tänkande och artificiell intelligens.

Under 2026 och 2027 kommer elever och lärare från Kumlaby skola att genomföra utbyten med skolor i Litauen och Spanien. Därutöver planeras ett AI-inriktat utbyte med en ytterligare skola i Europa. 

I projekten deltar eleverna i undervisning tillsammans med sina värdskolor, genomför studiebesök och samarbetar kring gemensamma uppgifter på engelska. Ett inslag i projekten är att eleverna tillsammans producerar en digital skoltidning.

Huvudsyftet är att elever ska samarbeta och lära av varandra. 

Projekten syftar också till att fördjupa elevernas kunskaper om demokrati, demokratiska värderingar och strategier för kritiskt tänkande samt att stärka både elevernas och lärarnas kunskaper om AI och deras förmåga att förhålla sig kritiskt till AI.

– Utbytet ger dem ett internationellt perspektiv samt verktyg för att förstå sin egen roll i ett större, globalt och europeiskt sammanhang, samtidigt som de utvecklar språkkunskaper och erfarenhet av internationellt samarbete, berättar Yakup Bilge, skolambassadör för EU, SO-lärare och projektens koordinator på Kumlaby skola.

Kumlaby skolas första utbytesprojekt finansieras genom Nordplus. De två övriga projekten finansieras av Europeiska unionen genom Erasmus+

Annons

kumla