Gå till innehåll
Annons
Kumla / Utryckning
En vägskylt med texten ”Olycka” står uppställd intill en öppen bagagelucka, och i bakgrunden syns räddningspersonal.

Ena bilen körde in i en stolpe efter kollisionen och den andra i ett träd. Foto: Anders Björk

Trafikolycka med två bilar i korsning i Kumla

Publicerad: 9 September 2026 13:12

En trafikolycka med två bilar inblandade inträffade i korsningen Gartzvägen/Gamla vägen i Kumla. Larmet kom klockan 12:39. En person fick åka med ambulansen till sjukhuset.

Enligt polis på plats ska ena bilen ha kommit från öster på Gartvägen och den andra åkande norrut på Gamla vägen när kollisionen inträffade. 

En arbetare i en reflexdräkt står vid en gräsyta nära en silverfärgad SUV som står parkerad vid vägkanten. Människor med barnvagnar och barn går förbi i närheten. En hastighetsbegränsningsskylt på 30 km/h syns.

Ena bilen ska efter kollisionen ha kört in i en stolpe och den andra stod krockad mot ett träd längs Gamla vägen, en liten bit bort från korsningen. 

Det är stopplikt vid korsningen. 

En ambulans och räddningspersonal befinner sig på platsen för en händelse på en bostadsgata, där det står en varningsskylt med texten ”Olycka” framför.

Ingen person förefaller blivit allvarligt skadad, men en person fick åka med ambulansen till sjukhuset. Enligt polis på plats misstänkte man att någon av bilarna brutit mot stopplikten, men precis hur det gått till var ännu för tidigt att säga. 

UPPDATERAT: En anmälan om att ej iakttagit stopplikt har gjorts. 

Annons

kumla