Gå till innehåll
Askersund

Vy från kulturhuset Sjöängen, som trots allt klarade sig relativt bra fårn skadegörelsen som ledde till omfattande vattenskador i december. Foto: Weine Ahlstrand

Åklagare ger polisen
rätt om Sjöängen

Publicerad: 14 February 2023 12:32

Efter det stora vattensabotaget på Sjöängens skola valde polisen att inte starta en förundersökning. Något som fick Askersund kommun att reagera och pröva polisens beslut hos Åklagarmyndigheten. De har nu svarat att polisen fattade rätt beslut.

Det var i mitten av december som Sjöängens skola utsattes för skadegörelse som drabbade verksamheten kraftigt. Handfat täpptes igen och massa vatten rann ut och skadade byggnaden. 

“Inget gjordes överhuvudtaget”

Skolan tvingades stänga för elever och reparationskostnaderna för skadegörelsen kan bli höga då vatten rann ut och skadade såväl väggar, golv som tak. Askersund kommun polisanmälde tilltaget. 

Polisen startade dock ingen förundersökning då de ansåg att det inte fanns något att gå på. Detta fick Askersunds kommun att reagera, de ansåg att polisen inte skött sitt jobb tillräckligt bra och prövade deras beslut att inte ens starta en förundersökning. 

- Min uppfattning efter att ha pratat med folk i förvaltningarna här och frågat runt är nog att polisen inte ens var här, att inget gjordes, överhuvudtaget. Ingen har sett dem. Vi är ju rätt många här på Sjöängen, inte minst 400 elever, 100 anställda närboende, anställda. Efter vad vi hört verkar ingen pratat med polisen, någon borde ju ha sett något, eller rentav veta något, det är därför vi vill att man överprövar beslutet, sade Annika Restadh, avdelningschef bibliotek, ungas fritid och kulturskola vid Sjöängen i en tidigare artikel.

“Inte skäl att ändra beslut”

Nu har Askersund kommun alla fall fått ett svar.

“Polisen har gjort en riktig bedömning, det finns därför inte skäl att ändra polisens beslut. Begäran om prövning ger inte anledning till någon ytterligare åtgärd”, står att läsa i det kortfattade svaret från Åklagarmyndigheten i Örebro som är undertecknat av kammaråklagare Carolin Tengroth.

Annons

askersund