Gå till innehåll
Sydnärke

En hel del talar för att Childrens upptäckarhuset inte öppnar igen. Foto: Henrik Östensson

Childrens museum läggs ner i Hallsberg

Publicerad: 17 April 2020 11:31

Childrens upptäckarhuset, det som tidigare kallades Childrens museum i Hallsberg läggs ner. Det beslutades i onsdags när den ekonomiska förening som driver verksamheten höll styrelsemöte.

Childrens finns sedan några år i en gammal förskola på Gärdesvägen, på Långängsområdet i Hallsberg. Tidigare har man huserat i den gamla brandstationen och innan dess i det gamla Tingshuset. Det finns åtta anställda i verksamheten som arbetar i varierande tidsomfattning. De varslades om uppsägning under torsdagen.

Verksamheten har varit stängd i mer än en månad på grund av Coronaviruset. Men problemen började innan dess.

Siw Lunander.
Kommunen hoppar av

– Det har varit tre delägare, medlemmar i vår ekonomiska förening. Stiftelsen Activa, Hallsbergs kommun och Hallsbergs Röda Kors-krets, berättar Siw Lunander, ordförande i föreningen.

Hallsbergs kommun beslutade redan innan årsskiftet att dra sig ur föreningen.

– Vi arbetade då med att hitta en ny tredje partner. Vi hade intressenter. Men de ville känna sig för och undersöka hur föreningens ekonomi fungerade. Vi hade inte precis någon buffert. Och så kom Corona. Det har givetvis inneburit att vi står helt utan intäkter, medan alla kostnader finns kvar. Vi har därför tvingats ta detta tråkiga beslut, fortsätter Lunander.

Mycket talar för att verksamheten aldrig öppnar mer, även om Lunander är öppen för att det kan bli tal om att ta emot mindre grupper lite längre fram.

– De anställda har ju lite olika uppsägningstid. En del har längre. Lättar restriktionerna kanske vi kan ha öppet och ta emot grupper innan vi stänger för gott.

Lunander menar också att det kan dyka upp lösningar.

– Föreningen läggs ner. Men det kan ju komma in någon annan intressent som vill driva det vidare.

Verksamheten började i början av 2000-talet som Childrens Museum. Den drevs i början i projektform med EU-pengar. Ägandet av verksamheten har varierat genom åren. Även om man har haft en hel del besök har det varit svårt att få ekonomin att riktigt lyfta. Kommunen har lagt in en del pengar under åren.

Första i Skandinavien

Children’s har varit ett slags upptäckarhus för alla barn, främst mellan 3 till 12 år. Children’s Museum finns på många platser i världen, men Children’s Upptäckarhus i Hallsberg var det första och så här långt enda i Skandinavien. ”Lek livet” är en passande beskrivning på verksamheten, skriver föreningen på sin hemsida. Både grupper, förskolor och liknande samt privatpersoner, familjer, har varit välkomna. Barnen har bland annat kunnat lära sig hur saker fungerar, lite experiment och liknande. Ett populärt inslag har varit en nästan riktig butik, där man kan leka och lära hur man handlar, betalar och liknande. Ett café har också hört till, Nyfiket.

Annons

Nyheter