Valet: Störst förändring i Laxå och Lekeberg – mindre i övriga
Här är en sammanfattning av nattens valbevakning på Sydnärkenytt. Men än så länge är det inte klart. Resultatet från det sista disktrikten, uppsamlingsdistrikten kommer inte förrän på onsdag.
Nattens största förändring i mandatfördelningen i Sydnärke finns i Laxå kommun. I den preliminära mandatförändringen får tidigare oppositionsparti Moderaterna fem nya mandat i Laxå och blir största parti med totalt nio av 31 mandat. Mandaten förloras av Miljöpartiet, som inte haft någon representation sedan en tid, samt partierna C och KD som tillsammans förlorar fyra mandat. SD, som inte hade någon representant, har kvar sina tre mandat. Socialdemokraterna ökar lite, men behåller sina sju mandat.
Grafik: Sydnärkenytt
I Lekeberg går Moderaterna som redan styrde, fram med tre mandat, från L, SD och Framtidspartiet Lekeberg, som förlorar ett mandat vardera. De går från tio till 13 av 35 mandat. S och KD ökar marginellt men blir preliminärt kvar på samma mandat.
Grafik: Sydnärkenytt
I Kumla är det Liberalerna som utmärker sig med tre nya mandat till sju av 45. S och M förlorar ett mandat vardera, och har inte längre egen majoritet. Vänsterpartiet ökar med ett mandat och SD har förlorat två mandat.
Trots små förändringar i röstandet blir det ändå mandatförändringar i Hallsberg. V och L vinner ett mandat medan C och SD förlorar ett.
I Askersund verkar SD förlora ett mandat till C. M, KD och L har styrt i minoritet under den gångna mandatperioden, nu får vi se vad som händer.