Gå till innehåll
Annons
Hallsberg
En man i en marinblå keps och polotröja står utomhus vid ett träräcke nära en stilla sjö, med träd och grönska i bakgrunden.

Tony Ring (M) menar att Haddeboån kunde ha räddats från uttorkning om EU:s vattendirektiv tolkats rätt. Här besöker han Skogaholm. Foto: Privat

Tony Ring (M) om dammutrivningar: EU:s vattendirektiv övertolkas

Publicerad: 12 September 2026 6:59

Tony Ring, riksdagskandidat för Moderaterna i Örebro län menar att situationerna med vattenbrist i Haddebo och Skyllberg inte hade behövt uppstå om EU:s vattendirektiv tolkats som det är tänkt.

– Det här är ett typiskt exempel på den svenska förmågan att övertolka EU:s regler, säger han.
Men en lagändring från i somras förväntas ändra på det.

Som Sydnärkenytt berättar riskerar vattenbristen sommaren 2023 att få allvarliga konsekvenser för Haddeboåns djurliv och tillgången på dricksvatten från Tisaren. Båda är en följd av myndigheternas tolkning av EU:s vattendirektiv.

– Det här är ett typiskt exempel på den svenska förmågan att övertolka EU:s regler, och jag anser att all överimplementering av EU-direktiv är ett otyg, säger Tony Ring, (M), riksdagskandidat för Moderaterna.

Han ser det ur en demokratisk aspekt.

– Sveriges riksdag antog 2018 en lag som medger en tillåtande hållning till EU:s direktiv. Den ska slå vakt om art- och habitatdirektivet på ett sätt som inte är förenliga med alltför strikta tolkningar, säger Tony.

Det finns alltså utrymme i EU:s vattendirektiv att göra undantag från en strikt tolkning till förmån för lokal politisk vilja, när det gäller verksamheter med väsentligt allmänintresse, till exempel djur- och växtliv, kulturmiljö och energiproduktion.

Tre vuxna står på en stentrappa utanför en byggnad med beige väggar, trädörrar och fönster. Bredvid ingången finns buskar och blommor.

Elisabeth Hemberg och Gustaf Svensson (t.h) står inför två olika scenarior till följd av tolkningen av EU:s vattendirektiv. Enligt Tony Ring (M), ger en lagändring som medger en mer tillåtande tolkning.

Räcker inte

Men det har visat sig att lagen från 2018 inte räcker för det. EU-direktivet tolkas inte utifrån ambitionen med politikernas beslut. Därför antogs en lagändring som trädde i kraft den 1 juli 2026, med stöd från alla riksdagspartier utom MP och V. (306 ledamöter röstade för).

Lagändringen med titeln: ”Undantag från krav enligt art- och habitatdirektivet vid vattenkraftens omprövning” har som syfte att säkerställa att EU-direktivets utrymme för undantag kan användas fullt ut. Ändringarna innebär att det vid omprövning av vattendomar blir möjligt att sänka kraven för verksamheter av allmänintresse.

– Jag tänker ta med mig exemplen från Haddebo och Skyllberg till Sveriges riksdag. Dagens lagtolkning drabbar på ett så orättvist sätt. Det här är ett exempel på det som brukar kallas gräsrotsbyråkrati. Tjänstepersoner måste självklart göra självständiga och rättssäkra bedömningar, men när lagstiftningen omsätts i praktiken kan tillämpningen ändå hamna långt från den politiska intentionen. När 306 riksdagsledamöter röstar för en förändring måste vi också kunna förvänta oss att den får genomslag i verkligheten, säger Tony Ring.

Även om verkställandet av beslut rent politiskt varit korrekt, har tjänstepersonerna inte alltid följt den politiska viljan.

– Skillnaden efter lagändringen är att lagstiftaren ännu tydligare har slagit fast att de möjligheter till undantag och mindre stränga krav som EU-rätten medger ska kunna användas fullt ut. Nu måste vi också se till att den förändringen får genomslag i den praktiska tillämpningen, berättar Tony Ring.

Lagändringen: ”Undantag från krav enligt art- och habitatdirektivet vid vattenkraftens omprövning Prop. 2025/26:202”

Lagändringen som röstades igenom i riksdagen 26 maj 2026, är av betydelse för avvägningen mellan, å ena sidan, behovet av åtgärder som förbättrar vattenmiljön och, å andra sidan, behovet av en nationell effektiv tillgång till vattenkraftsel vid fastställande av moderna miljövillkor för vattenkraftverk och dammar.

Ändringarna syftar till att säkerställa att det utrymme som art- och habitatdirektivet ger att ta särskild hänsyn till verksamheter som har ett väsentligt allmänintresse används fullt ut. Ändringarna innebär att det vid omprövning för moderna miljövillkor blir möjligt att sänka kraven på miljöanpassning för dessa verksamheter.

Lagändringen trädde i kraft 1 juli 2026.

Källa: Sveriges Riksdag

Annons

hallsberg