
Vad vore ett tävlingslopp vid Kvarntorpshögen utan att springa uppför dess berömda trapp. Det ingår självklart.
Motionslopp upp och nerför Kvarntorpshögen
Den 30 juni kommer Kumla Skidförening att anordna Högenloppet som går av stapeln vid Kvarntorpshögen. Det blir ett lopp med brant lutning, både upp och ner.
Högenloppet har inte anordnats tidigare så detta blir premiär.
-Loppet kommer att vara fem kilometer och riktigt krävande. Bansträckningen kommer gå både uppför, nedför och runt högen, säger Markus Behr, från Kumla Skidförening.
Bland annat kommer deltagarna att springa uppför skidbacken och såklart även uppför den kända trappan. Nedför kommer bansträckningen att vara längs bilvägen.
-Det kommer finnas en dam- och en herrklass, fastslår Markus Behr.
För den som är sugen att anmäla sig till loppet går det att göra från och med början av april. Arrangör är som sagt Kumla Skidförening. De ordnar även Kumla Stadslopp som i år går av stapeln 27 april.
Anmälan till loppet finns nu öppen.