
Oliver Eklind är het just nu. Han blev matchvinnare när hans BIK Karlskoga slog ut Modo Hockey i den sjunde och avgörande matchen.
Kumlingen Eklind sköt BIK Karlskoga till final
Kumlingen Oliver Eklind håller på att skjuta upp BIK Karlskoga i SHL. Han blev i alla fall matchvinnare under måndagen när laget slog ut Modo Hockey. Nu väntar en finalserie mot IF Björklöven.
BIK Karlskoga har spelat i den högsta serien. Men det var många årtionden sedan. Då hette föreningen IFK Bofors och Bofors IK, som var dess tidigare namn.
Oliver har klivit fram i kvalet
Aldrig har man i modern tid varit så nära högsta serien SHL som nu.
Detta efter att laget vunnit den sjunde och avgörande matchen med 4-1 hemma mot MoDo Hockey i Nobelhallen under måndagskvällen inför en exalterad publik.
Kumlafostrade Oliver Eklind blev matchhjälte med två mål. Han satte 2-1 i den andra perioden och spikade slutresultatet 4-1 i tom målbur i slutminuten.
Eklind har verkligen klivit fram i kvalspelet och har 12 poäng på 11 matcher.
Nu återstår bara ett hinder för BIK Karlskoga och det är IF Björklöven från Umeå som väntar i en matchserie som avgörs i bäst av sju matcher.
Vinner BIK Karlskoga den gör man Örebro Hockey sällskap i SHL.
Oliver Eklind är född 1998 och har Kumla Hockey som moderklubb. Där spelade han till 15 års ålder innan han gick vidare i karriären. Han har förutom BIK Karlskoga representerat Örebro Hockey, Rögle BK och Färjestads BK i SHL. Inför denna säsong fick han inget kontrakt i SHL och hamnade då i BIK Karlskoga där han varit en nyckelspelare i jakten mot SHL.