Gå till innehåll
Annons
Askersund / Politik
En gata kantad av byggnader vid solnedgången, med ett kyrktorn synligt i bakgrunden och en parkeringsförbudsskylt till höger.

Alla är överens om att det är fint i Askersund och att många vill bo där. Men hur skapar man fler bostäder så fler kan flytta dit? Det diskuterades på frågestunden på Hamntorget på måndagskvällen. Foto: Katarina Hanslep

”Hur vackert som helst” – men hur ska fler kunna flytta till Askersund?

Publicerad: 25 August 2026 17:00

Hur ska det kunna byggas fler bostäder i Askersund så fler flyttar in? Det var en av diskussionsfrågorna på måndagskvällens politiska samtal på Hamntorget. Kommunens politiker levererade flera idéer.

Frågan hade initierats av Evelyn Schreiber, politisk redaktör på Nerikes Allehanda, som arrangerade frågestunden. Upplägget var att varje parti fick säga sin syn på frågan och därefter replikera på varandra. Politikerna var överens om att det behövs fler bostäder i Askersunds kommun.

– Jag vill se mer billiga hyresrätter, det har vi nästan inga. Vi vill också att hyrorna ska frysas, men det går nog tyvärr inte att fixa med våra kommunala bolags ekonomi, inledde Annika Finnström (V).

Dessutom ville hon se åtgärder mot oseriösa fastighetsägare som inte sköter om sina fastigheter.

Tomas Olsson (S), hänvisade till riksnivå.

– Som kommun behöver vi stötta dem som vill bygga här i kommunen. Mycket ligger på central nivå, så därför måste vi byta regering och få tillbaka investeringsstöd för hyresrätter. Inrätta en statlig investeringsbank så man kan låna för att bygga billigare, sa han.

En grupp människor sitter på stolar utanför en byggnad med brunt fasadpaneler och rött tak och lyssnar på ett evenemang eller en presentation en solig dag.

Hyfsat mycket folk ändå på Hamntorget i Askersund på måndagskvällen.

Miljöpartiet har tidigare föreslagit att kommunen ska göra en inventering av ödehus i kommunen, som ägarna inte bryr sig om.

– Där kan man finna bostäder på landet som folk vill flytta in i. Det har gjorts i andra kommuner med lyckat resultat, sa Margareta Widell (MP).

Fyra personer står vid cocktailbord och håller var och en upp en röd paddel; det ser ut som om de deltar i en paneldiskussion eller ett spel. På borden står vattenflaskor och mikrofoner.

Frågestunden på Hamntorget avslutades med att de som deltog fick svara ja eller nej på korta frågor, genom att visa rött eller grönt på ett pingisracket. Margareta Widell (MP) svarade varken ja eller nej, och Linda Larsson (C), Tomas Olsson (S) och Annika Finnström (V) svarade nej på en av frågorna.

Fredrik Wernheden (L) ville att det ska vara enklare att investera och bygga på alla sätt.

– En sak vi har jobbat hårt med några år är att få fart på detaljplaner. Det tog flera år, men nu går processerna mycket snabbare, sa han.

När järnvägen försvinner i Åsbro finns goda möjligheter.

– Det kommer bli hur fint som helst och kommer kunna utvecklas för olika typer av boenden, sa han.

Lina Särén (S) tyckte att kommunens äldre invånare inte är ett problem, de är friska, bidrar till handeln och drar in skattemedel.

– De kommunala bolagen är högt belånade och kommer inte kunna bygga så mycket närmsta tiden, men vi har ett jättefint näringsliv som både bygger här i stan och runtom i kommunen. Ge bygglov i rätt tid.

För att få rotation på bostadsmarknaden, föreslår Kristdemokraterna att ta bort skatt vid fastighetsförsäljning.

– Då kommer vi att få rotation. Äldre människor kan sälja sina hus och får behålla hela husets värde, sa Hans Sedström, KD.

Göran Eriksson från Landsbygdspartiet återkom till planprocesserna.

– Översiktsplanen ger möjligheter att bygga utanför stan. Vi behöver få en snabbt befolkningsutveckling där vi kan erbjuda attraktiva lägen i Åsbro när järnvägen försvinner.

Caroline Dieker (M) pekade på att samhällsplanering är nyckeln.

– VI ska inte skyffla bort de äldre. Många äldre vill faktiskt bo kvar eller bo stort. Vi kan inte flytta in alla äldre i tvåor.

Hon vill inte ha fler bidrag, eftersom bidrag kostar skattepengar.

– Att ändra regelverk kostar inga pengar och vi vill att nedskrivingsreglerna för nyproduktion på landsbygd ändras. Då skulle både privata och kommuner kunna bygga de bostäder vi behöver utan att huset blir värt mindre direkt, sa Caroline Dieker.

Fem personer sitter bakom ett bord med mikrofoner och vattenflaskor och deltar i en paneldiskussion utomhus en solig dag.

Caroline Dieker (M), Göran Eriksson (LpO), Hans Sedström (KD), Lina Särén (SD) och Fredrik Wernheden (L) presenterade sin syn på bostadsförsörjningsfrågan.

Evelyn Schreiber, NA, frågade också hur man lockar fler yngre att bo i Askersunds kommun.

Caroline Dieker lyfte att barnfamiljer oftast inte vill bo i lägenhet och kommunen vill skapa boendemöjligheter för familjer i yrkesverksam ålder. Med arbetslöshet på 3,5 procent behövs boendemöjligheter.

– 75 procent av våra elever som går yrkesprogram, stannar här och bor här. Men vårt näringsliv behöver arbetskraft, sa Caroline Dieker.

Centern och Socialdemokraterna hyllade platsens skönhet.

– Jag flyttade tillbaka hit efter 20 år i tre andra städer. Här finns yta, natur och frihet och ett myller av föreningar att vara med i. Man känner mening på ett annat sätt, sa Linda Larsson.

– Ja det är hur vackert som helst. Men varför flyttar yngre människor hit? De flyttar till jobben, och vi måste ha arbetstillfällen. Det kan inte bara vara en sovstad och vi behöver få nya företag ska etablera sig och stanna, sa Tomas Olsson.

Annons

askersund