Gå till innehåll
Annons
Kumla / Sport

Jenny Öster Hall till vänster angrips av partnern Isabelle Sarfatti. Foto: Henrik Östensson

Träning på världsmästarnivå i Kumla

Publicerad: 5 June 2023 15:19

I en lokal på Hagendalsvägen, mitt i centrala Kumla, attackerar just en kvinna en annan kvinna med kniv. Låter det allvarligt? Ingen fara. Det är Jenny Öster Hall från Vretstorp som tränar inför VM i jiu Jitsu tillsammans med sin partner, Isabelle Sarfatti. Kniven är av plast.

De båda ska tävla i en jiu jitsu-gren som heter duo. Det är två personer som tävlar tillsammans i ett slags uppvisning, som bedöms av domare.

– Det är lite som konståkning, paret genomför ett program bestående av tio moment. Just i det här momentet angriper en person den andra med en kniv-attrapp av plast. Den andra ska då försvara sig och fälla angriparen med kniv till golvet, berättar Roger Berger, landslagscoach och instruktör på Kumla Kampsport.

Jenny och Isabelle ska tävla i VM i Jiu Jitsu som hålls i Ulan Bator, Mongoliets huvudstad.

– Det blir en ny upplevelse, ingen av oss har varit i Mongoliet förr. Vi åker redan den 15 juli, mästerskapet drar igång den 20 juli.

Två världsmästare

Den är inga nybörjare som tränar i Kumla, Isabelle Sarfatti som bor i Stockholm har varit världsmästare i Jiu Jitsu på 1990-talet. Jenny Öster Hall, som är funktionshindrad, är regerande världsmästare i para-jiu jitsu. Hon har vunnit 12 VM-titlar i Jiu Jitsu och Judo.

– I just grenen Duo är det så att en funktionshindrad deltagare tävlar tillsammans med någon utan funktionshinder.

Jenny Öster Hall kommer även tävla i andra jiu jitsu-grenar där man möter varandra kvinna mot kvinna och man mot man.

På frågan om hon är nervös inför världsmästerskapet svarar Jenny att hon inte är det. 

– Vi vet ju inte vilka vi möter än.

– Jag tror kanske de mest kvalificerade motståndarna kommer från Asien i år, men på den här nivån är det hög nivå på alla som deltar.


Tävlar i flera kampsporter

Jiu Jitsu kan även stavas jujutsu, är en japansk stridskonst i det som btukar kallas budo-familjen. Det går ut på att försvara sig utan vapen, utan särskilt stor fysisk styrka. Det finns stora likheter mellan jiu Jitsu och judo, men i judo handlar det mer om kast.

Jenny Öster-Hall tävlar både i judo, jiu jitsu och brasiliansk jiu jitsu. Hon började med sporten helt enkelt tack vare sin pappa, Roger Berger.

Annons

Nyheter