
Bild från föreställningen ”Ulla och Kerstin – Ogräs eller blomma”.
Lokala pensionärer spelar teater för hemmapubliken
På fredag blir det teater i Röfors Folkets hus. Två lokala skådespelare från PRO och SPF framför pjäsen ”Ulla och Kerstin – Ogräs eller blomma?”
Eva Olofsson och Ulla-Britt Pettersson bjuder på en historia om livet som nybliven pensionär.
– Det här handlar om två personer som går i pension och den ena är positiv och den andra är negativ, berättar Roger Gunnarsson.
Roger ingår i PROs resekommitté och han berättar att det är andra gången som föreställningen visas. Första gången tyckte han att den drog för liten publik så han slog ett slag för att den skulle visas igen.
En kurs som blev en föreställning
Nya teatern i samarbete med Medborgarskolan har hållit i teaterkurs i Folkets hus i Röfors och det var under våren som föreställningen växte fram.
Rollkaraktärerna känner Roger igen från alla tillfällen som han varit med och arrangerat resor, och nu vill han att många ”stugsittare” ska komma ut och se teater tillsammans.
– Viktigt att arrangera sådana här saker på hemmaplan som de har nära till, då kan de lätt ta sig hemifrån, säger Roger.
I nuläget lutar det mot att det blir en publik på närmare 50 personer och förhoppningsvis fler.
Mer information och anmälan till teatern, som börjar klockan 13 den 23 oktober, finns på PROs hemsida.
När Eva Olofsson deltog i en teatergrupp för seniorer på Casselgården i Laxå förra året såg det ut så här under övningarna. Här spelar hon mot Carina Ejmert. Arkivfoto