
Kumlas herrar krossade serieledaren
Kumla IBK:s herrlag är i kalasform. Under lördagen slog de serieledande ÖSK på bortaplan med 13-5 i Division 2. – En mycket stark insats, sade lagledaren Björn "Champagne" Ottter.
Snacket inför derbyt i Division 2 handlade mycket om serieledande ÖSK Innebandy och deras imponerande svit på tio raka matcher med poäng.
Men när slutsignalen ljöd i Tybblelundsskolan var det Kumla IBK som stal rubrikerna och alla poängen, med besked.
“Jag är inte förvånad”
Kumla, som nu ståtar med sex raka segrar, körde över serieledarna med hela 13–5. Matchen avgjordes definitivt i den tredje perioden där Kumla exploderade och gjorde åtta mål och två av dessa innan det ens gått 20 sekunder av perioden.
Lagledaren Björn Otter njöt av islossningen:
– Vad ska man säga, 13–5 mot serieledarna trodde man kanske inte. Men jag är inte förvånad, formen har varit bra och vi har visat bra inställning.
– En mycket stark laginsats rakt över, vi gör det bra, är effektiva och får matchen dit vi vill, kommenterar Otter.
Nyförvärv från ÖSK trivs
Offensivt var det flera spelare som glänste. Markus Hallborg stod för tre mål och totalt fyra poäng (3+1) och Thomas Axelsson noterades även han för tre mål och en assist. Gabriel Wikdahl och David Palm var högst delaktiga i målskörden med två mål var.
Defensivt klev nyförvärvet från just ÖSK, Jesper Karlsson, fram. Han var nöjd med hur laget hanterade motståndet:
– Vi visste redan innan att det skulle bli en fartfylld och tuff match. Vi lyckades komma ur deras press på ett bra sätt och hade tålamod i försvaret, säger Karlsson och hyllar energin från sidan
– Att få höra bänken skrika efter en bra försvarsaktion ger en alltid energi, vilket var 100-procentigt idag.
I och med segern så är nu Kumla tvåa i tabellen, bara en poäng bakom ledande ÖSK. Nästa match är hemma mot Sala Silverstaden lördag 20 december i Sörby Sportcenter.
Damer tappar i tabellen
För damlaget i Division 1 Region Svealand blev lördagen tyngre. Laget åkte till Västerås för ett toppmöte mot Skälby, ett lag som visat sig vara en svår nöt att knäcka för Kumla.
Trots en tidig ledning genom Frida Nordh kunde Kumla inte hålla emot. Hemmalaget Skälby vände matchen i andra perioden och vann till slut med 7–4.
Förlusten innebär att Kumla, som ledde serien så sent som i slutet av november, nu halkar ner till en femteplats i en haltande tabell.
Tränaren Andreas Nordh var besviken men ärlig i sin analys:
– Tyvärr lyckades vi inte vända vår förlustsvit mot Skälby. De är bättre än oss idag och även om vi saknar väldigt namnkunniga spelare så hade jag hoppats på en bättre insats från vår sida, säger Nordh.
Ljusglimten i offensiven var Stina Jönsson som stod för ett mål och två assist, men det räckte inte mot ett Skälby där Josefin Höglander gjorde fyra mål. Nya tag väntar för damerna söndag den 21 december då de möter Skoghall Utveckling på bortaplan.