Gå till innehåll
Kumla

Josefin Karlsson är redo för årets upplaga där alla intäkter skänks till Rosa Bandet. Foto: Anders Björk

Josefin fortsätter med sin turnering för Rosa Bandet

Publicerad: 12 October 2022 12:18

Ifjol vid denna tidpunkt var Josefin Karlsson mitt i sin behandling för bröstcancer. Trots det ordnade hon, och spelade själv, en turnering i padel där alla intäkter skänktes till Rosa Bandet. Till helgen är det dags igen. - Jag mår bra nu och ser verkligen fram mot helgen, säger Josefin Karlsson.

Ifjol vid denna tidpunkt ordnade Josefin evenemanget för första gången. 

Alla 36 tillgängliga platser blev fullsatta och dessutom ordnades ett lotteri. Totalt kom det in 30 000 kr som skänktes till forskningen kring bröstcancer (Rosa Bandet). Josefin var ifjol mitt i sin egen cellgiftsbehandling för bröstcancer. Trots det både ordnade hon och deltog i spelet själv. 

“Är mycket piggare”

Hur mår du idag?

- Jag mår bra. Min behandling för cancer var färdig vid årsskiftet. Så jag är färdigbehandlad, men äter mediciner i förebyggande syfte och det ska jag göra i tio års tid, säger Josefin.

Josefin och Mikael Andersell (som driver Papa Padel) utanför hallen ifjol.

Hur känner du dig idag jämfört med för ett år sen?

- Jag är mycket piggare både i kropp och huvud. Så i år blir det lite annorlunda mot ifjol att arrangera det också eftersom jag har fått lite distans till det hela. Jag vill bidra och ge tillbaka till forskningen som hjälpte till att rädda mig.

Ifjol var det 36 tjejer som deltog (fullt!). Det blir det i år med. Dessutom ska herrar vara med och spela, där finns 28 platser. Herrarna spelar mellan klockan 15-17 under lördagen och damerna mellan klockan 18-21. 

“Många vill hjälpa till”

Precis som ifjol anordnas dagen i samarbete med Papa Padel som upplåter banorna under lördagen för spel och avstår egna intäkter.

- Det ska bli jätteroligt! Jag har fått in så mycket bra respons och det finns många människor som på olika sätt vill hjälpa till. Utan dem hade jag inte kunnat fixa ihop en sån här grej. 

Eftersom även herrar deltar i år tyder mycket på att summan blir större än ifjol. 

- Jag hoppas ju på det. Det beror även på hur många som är med på det lotteri vi anordnar, där olika företag sponsrat med priser. 

- Man behöver inte vara med och spela padel utan kan “bara” delta i lotteriet. Det anordnas klockan 17 här i hallen, avslutar Josefin Karlsson. 

Annons

kumla