Gå till innehåll
Kumla

Katarina Hansson (S) och Oskar Svärd hade solen på sig när det skulle invigas. Foto: Sandra Wallin

Förskola redo
ta emot barnen

Publicerad: 3 September 2018 17:07

Under måndagsmorgonen surrade det av aktivitet i Skogstorps bostadsområde. Då var det nämligen dags att officiellt inviga den nya förskolan i Sörby. Kommunstyrelsens ordförande Katarina Hansson (S) och Oskar Svärd (M), ordförande i skolnämnden, fanns på plats för att klippa bandet.

Kommunstyrelsens ordförande Katarina Hansson fanns på plats tillsammans med skolnämndens ordförande, Oskar Svärd (M), för att klippa band och inviga den nya förskolan. Med sig hade de en stor blombukett och en presentkorg med bland annat två nallebjörnar som skulle representera vikten av ordens betydelse.

Inne hade man dukat upp med salta pinnar och nyplockade äpplen som genast fångade de yngre besökarnas uppmärksamhet. Mycket intresserade var barnen också av alla leksaker och vilorummen med blinkande mysbelysning.

Redo för framtiden

Verksamhetscefen Cathrine Hansson-Sonnerstedt fanns på plats för att ta emot besökarna tillsammans med förskoleläraren Therese Sivén; båda har varit väldigt involverade i förskolans framväxt.

- Det är drygt 1 300 barn som går i förskolan i kommunen. Visst kommer dom framtida behoven att växa men det var också därför vi byggde den här förskolan. Till en början öppnar vi tre avdelningar men det finns sex stycken totalt. Dom andra finns där som reserv, i förebyggande syfte, kommenterar Cathrine.

Therese Sivén har varit väldigt involverad i förskolans tillväxt.
Börjar inskolning imorgon

Inskolningen på Sörby förskola börjar imorgon tisdag, 4 september, och kommer fylla resten av veckan.

- Just nu är det arton barn som kommer gå på den äldsta delen, men det ska bli tjugo, och på avdelning ett till tre är det fjorton barn, berättar Therese.

Personalstyrkan består hittills av nio stycken förskolelärare och barnskötare men rekryteringen är fortfarande i full fart.

- Vi ska bli nio stycken till och vi har redan två som är på gång, så det känns bra, säger Cathrine.

Längtar efter barnen

Therese och hennes kollegor har sedan i maj arbetat med att färdigställa allt inför förskolans öppnande. Både hon och kollegorna ser fram emot att äntligen få ta emot barnen.

- Det är jätteroligt att öppna och man längtar efter att barnen ska komma och det blir verksamhet på riktigt. Sen är det väl saker som kommer falla på plats allteftersom, menar Therese.

Det var inte bara människor som ville kolla in förskolan! Den här kissen traskade huset runt och försökte komma in för att hänga med allt folk.
Skapande viktig del

På förskolan kommer man arbeta efter läroplanen men säger sig vara inspirerad av den så kallade Reggio Emilia-pedagogiken, utvecklad i Italien och med en betoning på skapande.

- Det som är så bra med att vara Reggio-inspirerad är att man kan ta in massa andra delar från olika pedagogiker. Det är kanske ingen fast pedagogik, utan just en inspiration, resonerar Therese.

- Sen vill vi ta vara på det här med närmiljön, naturen och gården, inflikar Cathrine.

Satsar på helheten

Man kommer arbeta mycket med naturmaterial tillsammans med barnen och har köpt in små usb-ägg för att kunna undersöka nära. Att ägna sig åt undersökande av olika slag kommer vara en viktig del i verksamheten.

- Vi har ju ett litet hjärta här i mitten med ateljéer på båda sidor, rollekar och bygg och konstruktion. Då träffas man också allesammans, så det blir en helhet, säger Cathrine.

- Vi ska inte var egna öar där alla avdelningarna bara sköter sitt, utan vi tänker i en helhet och där har vi också gjort en organisation för hur vi ska mötas, avslutar Therese.

Liknande artiklar

Annons

kumla