Glada barn på isbanan i Hjortkvarn fotograferade för några år sedan. Om det blir sportlovsis beror lite på om kommunen hittar vattenläckan. Foto: Henrik Östensson
Vattenläcka äventyrar barnens skridskois i Hjortkvarn
Det finns en rejäl vattenläcka i det kommunala vattennätet någonstans i Hjortkvarn. I runda slängar går det ut 60-70 kubikmeter vatten per dygn just nu. Hallsbergs kommun jobbar för att lokalisera läckan, men än letar man.
De frivilliga krafter som spolar ortens isbana hoppas läckan ska vara åtgärdad så att man hinner spola en fin is till sportlovet nästa vecka. Men klockan tickar snabbt.
– Vi har tre man på plats som jobbar med att hittas läckan. Vi har lite olika metoder och detektorer för att lokalisera en sådan här läcka. Det normala är att vattnet sipprar fram på ytan när det är så hör pass stora läckor. Men än har vi inget sett. Det kan rinna ut i avloppsbrunnar och liknande också, säger Tony Rimmi på Hallsbergs kommun.
Vad innebär läckan konkret för Hjortkvarnsborna?
– Inte så mycket än. Trycket i ledningarna är fortfarande bra. Men det går ut mycket vatten, passerar mycket genom reningsverket, som belastas hårdare än det är tänkt. Så vi måste hitta läckan. Dessutom är finns ju en risk att trycket försvinner om läckan förvärras
Behöver spola 8 gånger
För de frivilliga som spolar Hjortkvarns isbana innebär läckan stora problem. Risken är att man inte hinner spola färdigt isen till helgen och det väntande sportlovet.
– Vi började spola igår. Men i morse när jag kom så var kommunen där och ville stänga av vattnet. Det var tur att jag var på plats, stänger man bara av fryser det i slangen, då får vi 100 meter ispropp. Då fick vi också beskedet att vi inte får spola förrän man hittar läckan, säger Bengt Hiller, en av dem som jobbar med att spola isen i Hjortkvarn.
Enligt Bengt behöver man spola isen ungefär 8 gånger till innan det är en jämn och fin is.
– Asfalten är ganska ojämn under tyvärr. Vi får hoppas att vi hinner spola färdigt till helgen och sportlovet.. Men tyvärr beror det ju lite på om man lokaliserar läckan och lagar den.