
Catharina Lindvall-Scharmer, ny skolchef i Hallsberg. Foto: Gunilla Gerdvall
Klart: Två nya chefer till Hallsbergs kommun
Catharina Lindvall-Scharmer har utsetts till ny förvaltningschef för bildningsförvaltningen i Hallsbergs kommun. Magnus Ribbing blir förvaltningschef för drift- och serviceförvaltningen.
Catharina Lindvall-Scharmer efterträder Fredrik Nordvall som den 1 december började en ny tjänst som utbildningschef i Upplands-Bro kommun. Lindvall-Scharmer är ett bekant namn i Sydnärkes skolvärld, då hon tidigare varit rektor för Stocksätterskolan i Hallsberg.
Nominerad till Guldäpplet
Just nu är hon verksamhetschef för Kumla kommuns grundskola. Catharina Lindvall-Scharmer blev 2019 nominerad till lärarpriset Guldäpplet, för sitt arbete som rektor på Stocksätterskolan där hon under många år drev digitalisering av den pedagogiska verksamheten på skolan. Den 19 april tillträder hon sin nya tjänst i Hallsberg.
Från Mjölby till Hallsberg
Den 15 mars börjar Magnus Ribbing som ny förvaltningschef för drift- och serviceförvaltningen. Han efterträder Clas-Göran Classon som går i pension. Magnus Ribbing har mångårig erfarenhet inom kommunaltekniskt område och kommer närmast från Mjölby kommun där han arbetat som biträdande förvaltningschef för service- och teknikförvaltningen, uppger Hallsbergs kommun i en information.