Gå till innehåll
Annons
Askersund

Under tisdagen levererades betong till Askersunds nya skateark. Foto:Katarina Hanslep

Här gjuts Askersunds nya skatepark

Publicerad: 4 November 2026 6:45

Under tidspress och med mängder av betong som måste hamna rätt, byggdes hindren till Askersunds nya skejtpark på tisdagen. Den ligger vackert vid sjön bakom Sjöängen.
– Askersunds finaste plats, tyckte Martin Elf, som jobbat i flera år för att parken ska byggas.

Det är föreningen Skärgår’n Skate & Scoot som tagit initiativ till skejtparken. 
– Att vi kommit såhär långt betyder mycket för oss. Nu kan vi göra mer organiserade aktiviteter och utvecklas på ett annat sätt än tidigare, tyckte Martin Elf. 
Det är han och Jocke Pedersen som har tagit initiativet till skejtparken. 
– Jag är övertygad om att det kommer nyfikna hit och provar parken, sa Jocke Pedersen. 
Föreningen Skärgår´n Skate & Scoot bildades 2021 och riktar sig till skateboard-, kickbike- och bmx-åkare. Den har idag cirka 30 medlemmar. 

Anlägga skatepark


Jocke Pedersen och Martin Elf har åkt skateboard sedan unga år. 
– När jag var ung på 1990-talet var skateboard väldigt stort. Vi åkte där man kunde och där man inte blev bortjagad, berättade Martin Elf. 
Många år senare, när deras egna barn blev större insåg de att det borde byggas en riktig skatepark i Askersund. 
– Det var då vi började diskutera att anlägga en skatepark någonstans i stan, sa Jocke Pedersen.

Jocke Pedersen, Martin Elf och Daniel Nättelblad är nöjda och förväntansfulla på den nya skejtparken.

”Askersunds finaste plats”

Nu har föreningen tecknat ett nyttjanderättsavtal med kommunen, och ska se till att sköta om parken och laga om det behövs.
– Tidigare har kommunen haft flyttbara ramper av trä som brukade stå vid gamla Sjöängsskolan. När den revs ställdes ramperna de på en gammal tennisbana bakom Närlundahallen. Men när den nya idrottshallen byggdes togs de bort, berättade Jocke Pedersen. 

Nu finns en plats för skateboard igen, på den 400 kvadratmeter stor ytan bakom Sjöängen.
– Målet med föreningen var att skapa en plats att åka skateboard. Att det blev Askersunds finaste plats skadar ju inte, tyckte Martin Elf.

Lars Sandell på Thomas betong levererade den flytande betongen och styrde hur den släpps på. Niclas och Hannes på företaget 55Insitu från Malmö, spred ut betongen.

Lyft för området

Projektet är ett samarbete mellan föreningen och organisationen RF Sisu, företaget Boliden Zinkgruvan och Askersunds kommun. På plats vid gjutningen på tisdagen fanns Malin Olsson, fritidsutvecklare på kommunen, och Anton Tannerstad och Wictoria Mayr, som jobbar på fritidsgården Hörnan. 
– Vi stöttar det här till 100 procent och tycker det är ett jättelyft för området, sa Anton Tannerstad och fick medhåll.
Johanna Martin (M) är politiker och ordförande i barn- och utbildningsnämnden.
– Det här är en perfekt kombination av kommunalt inblandning och förening. Det är föreningen som driver det stora medan kommunen bistår, sa Johanna Martin.
Skateparken är ett sätt att uppmuntra fler att vara föreningsaktiva och hon betonar det stora engagemang och arbete som föreningen lagt ner på parken. 
Intill den nya skateparken ligger Fritidsmagasinet, en lokal där man gratis kan låna skateboard och hjälmar. 
 

Anton Tannerstad, Malin Olsson, Wictoria Mayr och Johanna Martin tittade på hur hindren fylldes med betong.

Örebro skateboard hjälper till 

Skärgårn Skate & Scoot har haft stor hjälp av föreningen Örebro Skateboard, som under flera år drivit ett projekt för att bygga nya skejtboardparker i länet.
– Det här är vår sydligaste skatepark. Vår förening driftar 20 skateytor i hela länet och vi kommer säkert åka hit från Örebro ibland, sa Daneil Nättelblad i Örebro Skateboard, som hjälpte till med gjutningen. 
Det är han som har ritat skateparken i Askersund i samråd med föreningen.
– Ramperna är nybörjarvänliga eftersom vi vet att det är många yngre och familjer här. Det finns en bra utvecklingspotential, berättade Daniel Nätterdal.
Föreningen har byggt träramper i 25 år, men de senaste åren har de byggt mycket i betong. 
– Det är roligt att bygga saker som är beständigt. Vi räknar med att de håller 30-40 år, sa Daniel Nättelblad. 
Föreningen jobbar ideellt med att bygga formarna, skyffla grus och lägga armering inför gjutningen. Sedan tar företaget 55 Insitu från Malmö vid. De är specialinriktade på byggnation av skateboardramper.
10 kubik betong har nyss levererats och ska på plats i ramperna, vars formar byggts trä och fyllts av armeringsjärn och grus. En hel del jobb är kvar men om några dagar räknar föreningarna med att kunna skejta i parken. 

Annons

askersund