Gå till innehåll
Askersund

Lions har avsagt sig att arrangera marknader i Askersund. Nu söker kommunen en ny samarbetspartner kring detta. Foto: Arkivbild.

Lions säger upp avtal om marknader i Askersund

Publicerad: 19 April 2023 14:43

Lions Club i Askersund har sagt upp sitt avtal med kommunen med omedelbar verkan om att anordna vår- och höstmarknad. Orsaken är att Lions fått allt färre medlemmar och även att de blivit äldre.

Via en skrivelse som Sydnärkenytt beställde och fick tillhanda i förmiddags fastslogs att Lions Club meddelar kommunen att de säger upp avtalet. 

“Lions Club Askersund har haft intentionen att följa avtalet, men måste tyvärr på grund av personella resurser, ålderdom och sjukdomar bryta detta avtal i förtid. Även om viljan finns, så finns inte mankraften och möjligheten”, står att läsa där.

Lions medlemsantal har halverats

När vi ringer upp Christer Westberg som är president hos Lions Club Askersund fastslår han att avtalet sagts upp. Enligt Christer har Lions haft avtal i elva år med kommunen om marknader. 

-, Intresset för knallar att komma blir svalare och svalare. Det är inte lika många som håller på längre. Men det är inte orsaken till vår uppsägning utan det är för att vi inte klarar av arbetsinsatsen och då måste vi agera och vara ärliga med det. 

Tror du ni börjar arrangera marknader igen framöver?

-. Om vi säger så här, det är inte hugget i sten att vi inte kommer göra det. Men om så ska bli fallet måste vi öka vårt medlemsantal och även se en klar föryngring, fastslår Christer Westberg. 

Christer påtalar att man välkomnar fler medlemmar till Lions Club. I nuläget är de 22. För fem, sex år sedan var medlemsantalet det dubbla. Vill man vara med i en förening och hjälpa andra och hjälpa till lokalt är Lions ett utmärkt alternativ. 

-, Klart det är tråkigt att vi säger upp avtalet, men det skulle inte vara rättvist mot kommunen om vi åtog oss anordna saker som vi inte klarar att sköta. Så vi lämnar över stafettpinnen till en annan part, avslutar Christer Westberg. 

Kommunen söker ny partner

Strax efter vårt samtal kommer ett pressutskick från Askersunds kommun.

“Vi är väldigt nöjda med Lions arbete och tycker att det är synd att de nu sagt upp avtalet. Samtidigt har det skett i samförstånd med oss, vi har full förståelse för att det här är ett stort åtagande. Nu hoppas vi att någon eller några andra föreningar kan tänka sig att ta vid där Lions slutar. Det här kan vara ett mycket bra tillskott till kassan. Intresserade föreningar får mycket gärna kontakta oss, säger Daniel Eriksson förvaltningschef för kultur, evenemang och fritid.”

Den sista marknad som Lions arrangerar i Askersund blir en vårmarknad, i form av Barnens marknad lördagen den 13 maj på Stöökagatan och Torget, något som sker i samband med kommunens årliga pallutdelning. 

“Det blir en marknad i mindre format än en normal vårmarknad, men det känns ändå bra att kunna göra ett sista arrangemang på ett bra sätt” säger Åsa Pitkänen, vice president hos Lions, i pressutskicket.

Annons

Nyheter