Vi använder cookies för att förbättra funktionalitet och säkerhet på sidan, för trafikmätning och för att kunna generera relevant innehåll. Läs mer
I dag invigdes en rastbod på Malmens skola i Kumla, en filial till fritidsbanken, där barn kan låna lekutrustning. Till barnens stora förtjusning hade ett par speciella gäster bjudits in för bandklippningen.
Den som känner igen boden har rätt. Den utgjorde under vintern filial till Fritidsbanken invid den tillfälliga isbanan på Torget i Kumla. Till invigningen på Malmens skola, dit boden flyttades igår, hade två medlemmar i bandet Smash into Pieces, från Örebro bjudits in. Bandet som deltog i Melodifestivalen spelar ett slags melodiös hårdrock. Ett kännetecken är den märkliga maskerade figuren The Apocalypse DJ som bär svarta kläder, huva och en märklig mask med dioder som lyser i olika mönster.
Barnen tjoade glatt när bandmedlemmarna dök upp.
Efter bandklippningen delade bandet ut glass till barnen som sedan kunde börja låna grejer i rastboden. Lite autografskrivande blev det också.
Fritidsbanken bygger på att man lämnar in begagnade fritidsutrustning, sportutrustning, lekredskap, skridskor, inlines, bollar, kickboards och allt möjligt för att de som behöver kan låna gratis. Rastboden är en filial till Kumlas fritidsbank, som håller till på Södra kungsvägen.