Gå till innehåll
Kumla / Hockey

Kumla Hockey illa ute, föll i första kvalmatchen

Publicerad: 26 February 2025 11:48

Kumla Hockey föll med 4-6 borta mot Karlskoga IK i kvalspel mot Hockeyettan under tisdagen. Nu måste laget vinna två raka hemmamatcher mot Karlskoga, annars är säsongen över.

Seriespelet är till ända och kvalet inlett. 

Och det kan ta slut snabbt om det vill sig illa. Det är inte likt många andra serier en kvalserie med många olika lag som pågår en länge tid utan matchserier i bäst av tre. 

“En sämre insats”

Först ut för Kumla Hockey att ta sig förbi är alltså Karlskoga IK och de vann med 6-4 inför 213 åskådare i Nobelhallen. Matchen avgjordes i tredje perioden. 

Inför tredje stod det 3-3, men Karlskoga satte två snabba mål upp till 5-3 och höll sen undan. Robin Karlsson gjorde två av Kumlas mål. David Harrysson och Fredrik Junevik ett vardera. 

“Vi gör en sämre insats och Karlskoga är effektiva”, skriver Kumla Hockey efter matchen. 

Två raka vinster krävs nu alltså för att Kumla Hockey ska ta sig vidare. Ett plus är att man har båda dessa matcher hemma. Den första är på lördag klockan 16.

Annons

kumla