
Lars Bergström polerar pläteringen hans och kollegan Mats Bigerts verk "Ymnighetshornet". Invigning på lördag. Foto: Henrik Östensson
Årets verk på högen – "Ymnighetshornet" på plats
I dag lyftes årets nya verk till skulpturparken på Kvarntorpshögen på plats. Verket heter ”Ymnighetshornet”, ett stort verk, en kommentar till klimatkrisen.
– Ett ymnighetshorn är ju en symbol för evig rikedom. Det är ju så vi sett på vår jord. Det har ju gjort att den nu värms upp på ett sätt vi inte kan kontrollera längre. Nu sprutar istället ymnighetshornet ur sig en oändlighet av varmfronter, säger Lars Bergström, en halvan av duo Bergström och Bigert, som skapat verket.
Verket är ganska stort, flera meter långt och sitter en bit ovanför marken på ett fundament.
– När man skapar en skulptur som ska stå på en sådan här plats är ju att det ska betraktas från olika håll, på avstånd och nära. Vår idé är att det liksom ska expandera när man kommer närmare, jag tycker det fungerar, fortsätter konstnären Lars Bergström.
Hornet består av ett band som formats till ett horn i spiral. Ur det sprutar röda varmfronter, symboler av samma typ som finns i väderleksrapporterna. Det hela är verkligen guldglänsande. Reflexerna från det kommer troligen kunna observeras från mils avstånd om man har en kikare.
– Det är gjort helt i rostfritt stål som guldpläterats.
Konstnären Lars Bergström, ena halvan av konstnärsduon Bergström och Bigert. Foto: Henrik Östensson
Med tåg från Kina
Som vanligt när det gäller inköp av verk till ”Konst på hög” går det till så att Anders Fasth, konstnärlig ledare för skulpturparken bjuder in konstnärer han väljer ut. De får sedan besöka platsen, för att ta in de speciella förutsättningarna
– Man får sedan en budget, sedan är det bara att sätta i gång den skapande processen, forsätter Lars Bergström
Han berättar att processen går till så att man ritar skissar, för att sedan bygga en skalmodell av verket.
– Sedan måste man, i all offentlig konst, ta hjälp av en hållfasthetsingenjör för att få rätt dimensioner, rätt skriva och liknande. Det får ju inte trilla omkull.
Sedan har konstnärsduon helt enkelt gjort en beställning hos en verkstad, som kunde tillverka verket i full skala.
Det är industri i Kina. Helt enkelt för att de besitter kunskapen att göra sådant här. Det är lite speciellt, speciellt guldpläteringen. Verket har sedan faktiskt åkt tåg hit, på Transsibiriska järnvägen. Omlastning i Hamburg.
Lasse Åberg och Janne Schaffer inviger
Verket invigs offentligt på lördag, med bland annat invigningstal av Lasse Åberg, ni vet, han från “Sällskapsresan" och "Trazan och Banarne”, klockan 15:00. Det blir också musik med gitarristen Janne Schaffer och musikern Jonas Gideon.
Konstnärerna Bigert & Bergström, från Stockholm, har samarbetat sedan 1986 och är internationellt erkända för sina konstprojekt som ofta undersöker och problematiserar aktuella samhällsfrågor. Inte sällan med en lite humoristisk tvist, precis som i ymnighetshornet. Konstnärerna har väck debatt i länet förr. De skapade nämligen verket ”Äppeltanke” på Vivallakullen i Örebro. Verket har fått epitetet ”Äppelskruttet” som inte minst Örebropartiet kritiserat.
Foto: Henrik Östensson