
Gänget som ska arbeta hos nya Apoteksgruppen i Hallsberg. I mitten franscisestagare Humayun Iqbal.
Nytt apotek öppnar i Cityhuset i Hallsberg
Ett nytt apotek öppnar under onsdagen i Cityhuset i Hallsberg. Det är kedjan Apoteksgruppen som slår upp portarna. Butiken i Hallsberg blir deras 195:e i landet.
Nyheten fastslås i ett pressutskick under onsdagen.
45 av Apoteksgruppens 195 butiker bedrivs via franschiese och franschiese blir formen i Hallsberg. Humayun Iqbal, som verkat i branschen i över 20 år i roller som bland annat apotekschef och läkemedelsansvarig, blir franschiesetagare.
“Perfekt läge för lokalt apotek”
Det nyetablerade apoteket kommer ligga centralt i Cityhuset i Hallsberg i en modern apotekslokal på 240 kvadratmeter och utlovar att leverera ett brett sortiment av högkvalitativa produkter och apotekstjänster.
- Jag har lång och gedigen erfarenhet av apoteksbranschen. Jag ser även en stor potential med olika utvecklingsmöjligheter som jag är ivrig på att förverkliga. Hallsberg är en liten ort med cirka 8000 invånare och detta läge är perfekt för ett lokalt apotek. Vår målsättning är att leverera en professionell rådgivning och erbjuda ett brett utbud av tjänster, säger Humayun Iqbal.
INFO: Apoteksgruppen är den enda apotekskedja i Sverige som möjliggör för franchisetagare att driva apotek i egen regi. Apoteksgruppen Hallsberg kommer bland annat erbjuda tjänster som vaccinering och Inhalationsvägledning. I Hallsberg finns sedan tidigare Kronans Apotek vid Stortorget.