Gå till innehåll
Annons
Hallsberg / Sport

Camilla Söderberg, arbetskonsulent, Madeleine Mårtensson, stödpedagog och Jennie Johansson, stödassistent, skapar event där daglig verksamhet i Hallsberg får röra på sig. Foto: Josefine Milton

Rörelseglädje på Transtensvallen

Publicerad: 14 October 2026 15:14

Under onsdagen arrangerades eventet ”Spring för hjärnans skull” på Transtensvallen i Hallsberg. Eventet riktade sig till deltagare inom daglig verksamhet i Hallsberg.

Loppet ”Spring för hjärnans skull” är en del av det hälsoarbete som bedrivs inom daglig verksamhet i Hallsberg. Reglerna är enkla - två varv runt Transtensvallen utan tidtagning. Loppet arrangeras som en påminnelse för både deltagare och personal hur viktig fysisk aktivitet är för psykisk hälsa.

– Vi har skapat det här loppet för att visa att det är viktigt att röra på sig tillsammans. Man blir glad i både kropp och knoppen av att få puls och umgås med sina vänner, var de ord som Jennie Johansson inledde eventet med.

Camilla Söderberg leder uppvärmningen inför starten.

Camilla Söderberg som arbetar som arbetskonsulent i daglig verksamhet, och som under onsdagen fick upp värmen hos deltagarna genom en fartfylld uppvärmning, berättar att det är hon tillsammans med två kollegor som står bakom eventet.

– Madde (Mårtensson) och Jennie (Johansson) driver ett projekt som heter ”Hälsan spelar roll” som är en kurs som många av dem som är här idag har gått.

Några var snabba i starten men det viktigaste var att delta, inte att vinna.

Jenny som är van att röra på sig är först vid vätskekontrollen under andra varvet.

Efter kursens slut fanns det önskemål från deltagarna i daglig verksamhet om att fortsätta på något sätt tillsammans och ses igen. Resultatet blev eventet på Transtensvallen som förutom 800 meter även innefattade tipspromenad, fika och prisutdelning där deltagarna kunde vinna sponsrade priser på sitt startnummer.

LSS-kansliet med verksamhetschef, administratörer och enhetschefer finns på plats för att heja fram deltagarna.

Alexander visar upp det diplom som alla som rundat Transtensvallen två gånger fick vid målgång.

Trots det kyliga vädret dök många upp, och nu hoppas de på att det kan bli en tradition.

– Vi hoppas att vi får gärna det fler gånger, avslutar Camilla Söderberg.

Annons

hallsberg