Gå till innehåll
Annons
Lekeberg

Dömd för järnrörsattack mot epa-ungdomar

Publicerad: 15 October 2026 10:30

En man från Fjugesta har dömts för att han gav sig på och misshandlade två ungdomar med ett järnrör. Han gjorde det sedan han och grannarna under en längre tid blivit störda och provocerade av ungdomarna som samlades på parkeringen vid Coop och spelade hög musik vid sina A-traktorer.

Parkeringen bakom Coop i Fjugesta hade under en längre tid varit i samlingspunkt för ungdomar med A-traktorer (epa-traktorer). Ungdomarna samlas ofta på kvällarna och spelade hög musik.


Fredagen den 12 maj 2023 tyckte några av grannarna  att musiken var allt för störande och försökte tala med ungdomarna om att dämpa oljudet. Det hjälpte inte. Den höga musiken från bilarna fortsatte och ungdomarna ställde också upp sina A-traktorer och började blinka med helljusen in mot de grannar som blev störda.


Åtskilliga gånger ringde grannarna till polisen. Det var samma besked varje gång: polisen hade inte tid att åka till Fjugesta.


Fick nog

Till slut fick en av grannarna nog. Det var när en av A-traktorerna hade backat upp mot huset där han bodde. Ungdomarna hade öppnat bakluckan på A-traktorn för att ljudet skulle höras ännu bättre. Ett 20-tal ungdomar fanns på parkeringen.  

Mannen tog ett järnrör (skaftet på domkraft) och gick ut mot ungdomarna. En av ungdomarna såg hur mannen såg svart ut i ansiktet och var hotfull. Han bad någon att filma vad som hände.
 Den aggressive mannen gick rakt fram till en av A-traktorerna och började slå sönder bakrutorna. Han slog också mot fordonets motorhuv.


Två av ungdomarna försökte förmå mannen att sluta. De hade också försökt beväpna sig med några verktyg, bland annat en hammare. I tumultet som uppstod fick de två ungdomarna ta emot slag från mannen som svingade sitt järnrör.  

Två av de anställda på Coop såg vad som inträffade. De rusade ut och kunde få slut på misshandeln. 

Skadegörelse och misshandel

Nu kommer det rättsliga efterspelet.


Den aggressive mannen döms för skadegörelse om misshandel av två ungdomar. Mannen erkänner att han slog med träpinne på bilen för att få tyst den störande musiken. I det skedet blev han attackerad av ungdomarna och försökte bara freda sig. Därför viftade han med sitt tillhygge och det är möjligt att han slog till någon av ungdomarna.  
Mannen menar att han bara agerade i självförsvar och åberopar nödvärnsrätten.


Tingsrätten har förståelse för att mannen och hans grannar blev störda och provocerade av ungdomarnas uppträdande. Det gav honom dock ingen rätt att ge sig på A-traktorn och inte heller att ge sig på ungdomarna med ett tillhygge.
 

Tog lång tid

Straffet för misshandel och skadegörelse borde normalt sett ha lett till fängelse. I det här fallet har domstolen tagit hänsyn till ungdomarnas provocerande uppträdande. Domstolen tar också hänsyn till att det har tagit lång tid med polisens utredning.


”Det är en kränkning mot en enskilde att misstankarna inte prövas i en rättegång inom skälig tid, skriver tingsrätten i sin dom.
 Därför döms mannen till villkorlig dom och 100 dagsböter à 200 kronor (20 000 kronor). Han ska också betala skadestånd till de två ungdomar som han misshandlade: 20 000 kronor respektive 25 000 kronor. Den dömde mannen ska också betala 18 000 kronor som är en del av rättegångskostnaden och han ska betala 1 000 kronor till Brottsofferfonden.  
 

Annons

lekeberg