Avgiftsfri TBE-vaccination under 2025 i länet
Under torsdagen fattades beslut för inriktningen av nästa års verksamhet för Region Örebro län i och med att verksamhetsplanen för 2025 antogs. Bland annat kommer vaccination mot TBE-smitta vara avgiftsfri för barn och ungdomar.
Besluten om 2025 fattades av Regionstyrelsen.
- I verksamhetsplanen beskriver vi hur regionstyrelsen ska bidra till att utveckla våra verksamheter så att de kan tillgodose invånarnas och samhällets behov på bästa sätt. Det handlar bland annat om att tandvården liksom hälso- och sjukvården är god, säker och jämlik och att den hållbara regionala utvecklingen ligger i framkant, säger Andreas Svahn (S), ordförande i regionstyrelsen.
Verksamhetsplanen rymmer övergripande målsättningar och uppdrag inom en mängd olika områden. Ett av dessa uppdrag handlar om att arbeta för att förebygga och motverka välfärdsbrottslighet.
- Välfärdsbrott kan till exempel handla om offentliga utbetalningar inom välfärdssystemet som betalas ut på felaktiga grunder eller om aktörer som inte följer de avtal de har ingått med kommuner eller regioner. Det är något som vi offentliga aktörer måste göra vårt yttersta för att förhindra och det gör vi nu, säger Charlotta Englund (C), vice ordförande i regionstyrelsen.
Ett annat uppdrag som väntar nästa år är att införa avgiftsfri TBE-vaccination för länets barn och unga.
- Inom ramen för satsningen kommer vi att vaccinera barn och unga i åldern 3 till 18 år på länets vårdcentraler. Förhoppningen är att vi ska kunna öka vaccinationstäckningen och därmed minska antalet personer som insjuknar i TBE, säger Behcet Barsom (KD), ledamot i regionstyrelsen.
I det pressutskick som utgått sammanfattas i slutet:
Regionstyrelsen ska medverka till en långsiktig och god ekonomi, och god hushållning för Region Örebro län. Målet för åren 2025 till 2027 är därför att genomföra den budgeterade verksamheten utan att lämna underskott.
Kostnaden för att vaccinera sig mot TBE inom länet har under 2024 varit 270 kr per dos för vuxna och 250 kr för barn och ungdomar. Antal rekommenderade doser är 4 stycken och därefter tas en påfyllnadsdos vart femte år.