Gå till innehåll
Hallsberg
Ett svart och gult vakuum.

Ett sätt för företag att tjäna pengar, eller en vettig grej? Hallsberg har i alla fall städat med ultrarent vatten sedan 2016. Foto: Hallsbergs kommun

Trots kritiken – Hallsberg
fortsätter att använda
omtvistad städmetod

Publicerad: 7 March 2024 10:06

Städchefen Carina Andersson låter sig inte påverkas av något tv-program som dissar användningen av ultrarent avjoniserat vatten. Lokalvårdsavdelningen i Hallsbergs kommun har arbetat med denna metod av kemikaliefri rengöring i den dagliga städningen sedan år 2016, och det tänker de fortsätta med.
-Vi har gjort egna mätningar och känner oss trygga i detta, säger Andersson.

Det var i december som tv 4:s Kalla fakta presenterade sin granskning. I programmet ifrågasätts tvättföretaget som sedan 2013 har patent på ett filter som skapar ett avjoniserat, ultrarent vatten.

Syftet med systemet är att slippa kemikalier i städning och tvättning. Det hela beskrivs som en effektiv, miljövänlig och hälsosam rengöringsmetod.

Enligt Kalla faktas granskning så har tvättföretaget dock inga vetenskapliga belägg på att deras vatten har rengörande egenskaper. Exempel visas från ett äldreboende där tvätt av lakan och kläder i endast ultrarent vatten blev direkt misslyckat, för att inte säga äckligt.

Kalla fakta pekar också på tester som gjorts på senare tider som visat att tvätt med avjoniserat vatten inte skiljer sig från att tvätta med vanligt kranvatten. Vilket i så fall betyder att vattnet inte skulle få några nya egenskaper när det blir så kallat ultrarent.

Tvättar inte kläder – bara städar

Närmare 30 kommuner i landet ska ha köpt in systemen, bland annat Hallsberg. Där har de dock aldrig haft en tanke på att använda metoden till att tvätta kläder och lakan med.

– Det var ju framför allt sådana exempel som lyftes i tv-programmet, från kommuner som har använt metoden att tvätta i. Det är jag också skeptisk till. I Hallsberg städar vi med det ultrarena vattnet, säger Carina Andersson.

Kommunen har köpt in två olika system för att få till den kemikaliefria städningen.

För att tillverka ultrarent vatten kopplas ett system, en slags tub, till det vanliga kranvattnet. Vattnet avjoniseras och filtreras från salt och mineraler. Då uppges vattnet bli ”hungrigt” och drar åt sig smuts när det används i stället för rengöringsmedel.

En kvinna som bär glasögon och en röd jacka.

Carina Andersson, städchef i Hallsbergs kommun, försvarar ultrarent vatten som städmetod. Det sparar miljön och människors hälsa, hävdar hon. Foto Barbro Isaksson

Gjort egna mätningar

– När du städar och torkar ytor av olika slag, som bord, skåp och bänkar, fungerar det ultrarena vattnet snarare bättre än kemikalier. Vi har gjort egna tester och mätningar på resultaten, säger Carina Andersson och tillägger:

-Vi ser inga konstigheter i det här, och känner oss absolut inte lurade.

Vidare har Hallsbergs kommun köpt in ett så kallat elektrokemiskt rengörings- och saneringssystem. I det systemet uppges vanligt kranvatten omvandlas till ett rengörande desinfektionsmedel, endast vanligt koksalt tillsätts i processen.

Städas toaletter också bara med detta vatten?

– Nej, så klart behöver vi använda kemikalier till vissa saker också. Vi har alltid kemikalier i toalettstolen, och på golvet. Men till handfaten fungerar eca-vattnet utmärkt, lika bra som kemikalier.

Vet vad som krävs

Carina Andersson berättar att de få kemikalier som lokalvårdsavdelningen använder är miljömärkta. Medarbetarna på avdelningen är mycket kompetenta, och vet vad som krävs i de olika städmomenten, menar hon.

– Vi har använt ultrarent vatten och eca-vatten sedan 2016, och känner oss trygga i detta. Vi har även sanerat med de här medlen.

I Kalla faktas granskning berättas om kommuner som har lagt ned miljontals kronor på systemen, i sin iver att bli miljövänliga.

Hyrsystem blev dyr affär

I Hallsbergs kommun valde de att starta försiktigt och hyrde systemen till att börja med. Det visade sig vara en bra affär för det lanserande företaget, men inte för Hallsberg.

– Nej, det blev dyrt, säger Carina Andersson, men kan inte riktigt säga hur dyrt.

I stället bestämde de sig för att köpa in och bygga ut antalet system successivt, så både ultrarent vatten och eca-vatten finns att tillgå i alla kommunens tätorter.

Enligt Carina Andersson har de efter det köpt två system om året till städning och desinfektion, till en total kostnad om cirka 6000 kronor. I dag finns ett tio-tal i kommunens ägo.

Försvarbart eller inte?

Kritiska röster i den allmänna debatten menar dock att ultrarent vatten bara är ”sjukt dyrt” vatten, som inte alls är försvarbart gentemot att använda rengöringsmedel i rätt doser.

”Städveteranen” Carina Andersson håller absolut inte med. Enligt henne blir det inte dyrare med vatten-metoden, och de sparar på miljön. Investeringen handlar i första hand inte om pengar, utan om andra vinster, påpekar hon.

– För vår personal och alla andra som vistas i kommunens lokaler är det här betydligt mer hälsosamt. Många har svårt med dofter, tål inte parfymer och kan bli sjuka.

En annan fråga är om du inte lika gärna kan städa i helt vanligt vatten i så fall. Det har de provat tidigare i Hallsbergs kommun, kombinerat med en speciell sorts torkdukar. Men i långa loppet förslår det inte, menar Carina Andersson.

En slang är fäst på en vägg i ett rum.

Vatten blir desinfektionsmedel i detta system, så kallat eca-vatten. Men till toaletter krävs alltjämt kemikalier, enligt städchefen i Hallsberg. Foto: Hallsbergs kommun

Annons

hallsberg