Gå till innehåll
Annons
Askersund
En kvinna med långt mörkt hår och en man med kort hår och glasögon avbildas i porträtt som hänger sida vid sida.

Betlehem Isaak och Markus Lutteman deltar i ett samtal om journalisten Dawit Isaak, som suttit fängslad sedan 2001. Samtalet sker på fredag klockan 17.30 i Sjöängens kafé. Pressbilder.

Litteraturvecka i Askersund – med demokratisamtal om fängslad journalist

Publicerad: 28 September 2026 8:20

Under veckan finns chans att uppleva berättelser på ett kreativt och engagerande sätt, i Askersunds biblioteks litteraturvecka ”Litteraturen Live”. Det blir utmaningar, högläsningar och liveframträdanden, och ett demokratisamtal om den fängslade journalisten Dawit Isaak.

Musik, teater, dans, film och måleri blir det under hela veckan i Askersund, i festivalen Litteraturen Live. 

Under veckan pågår aktiviteter i skolorna och på förskolan. Bland annat kommer bluesbandet Among Lynx ordna en workshop för skolelever där de kan skriva en story till en blues. De kommer också ge en blueskonsert. Teatergruppen Improklubben håller i workshopen: ”Skapa en berättelse tillsammans med andra med kroppen som verktyg.” Det blir också litteraturinspirerat skapande, som till exempel skapande av boksidor, bakning av kakor från böcker och iscensättande byggen från berättelser. 

På Sjöängen ställs litteraturinspirerad konst ut. En bok med Askersundselevers texter ska också delas ut. 

Festivaldag på fredag

På fredag mellan klockan 15 och 19 blir det litteraturfestival med bokbord, skrivutmaningar och pyssel i Sjöängen. Intervjuer, läsutmaning och utställningar utlovas. För barn blir det ansiktsmålning, pyssel och magiföreställning. För allmänheten intas scenen i Stora salongen av teater, dans, musik och film av och med Askersunds barn och ungdomar. Askersunds kulturskolas teatergrupp spelar upp scener från boken ”Så jävla easy going” och Kumla kulturskolas teater framför egenskrivna scener under temat ”Vart är vi påväg”.

I foajén spelar Askersunds kulturskolas soloinstrumentalister klockan 15.30, följt av sångeleverna, fioleleverna och pianoeleverna. 

Samtal om demokrati och yttrandefrihet

I kaféet klockan 17.30 på fredag inbjuds till samtal om demokrati med rubriken: ”När yttrandefriheten hotas – vem försvarar demokratin?”  Här medverkar Betlehem Isaak, vars pappa Dawit Isaak fängslades i Eritrea 2001 för sitt arbete som journalist. Hon har skrivit om det och vad kampen för hans frihet inneburit. 

Författaren och journalisten Markus Lutteman berättar om hoten mot journalister och om hur desinformation påverkar journalistiken och demokratin. Medverkar gör också Marwa Sarwari och Yusef Said, som jobbar i projektet Unga biblioteksutvecklare som brinner för demokratifrågor. Samtalet leds av Lisa Arenö på Örebro teater.
De har också med sig en modell av den förmodade fängelsecell som Dawit Isaak sitter i. Den ställs ut på plats av Stödkommittén Free Dawit.
Evenemanget är en del av Litteraturen Live, en barn- och ungdomsfestival som pågår under veckan i Askersund och i Örebro. Genomförs med hjälp av medel från Biblioteksutveckling, Region Örebro län. Demokratisamtalet är öppet för alla åldrar.

Annons

askersund