
"Problembarnet" Antonio Lindbäck ska få fortsatt stöttning av Kumlaklubben. Foto: Jonas Classon
Stängs inte av
trots rattfylleriet
Indianerna fortsätter att stötta sin förare Antonio Lindbäck trots det uppdagade rattfylleriet i början av veckan och räknar med att han ska köra i laget. - Vi ställer upp på Antonio och ska fortsätta att jobba med hans problem, sa ordförande Dan-Åke Moberg vid en pressträff på onsdagen.
Det var alltså med anledning av händelsen natten till måndag där Antonio hemma i Krylbo blev påkommen med att ha kört bil med, enligt polisens uppgift 1,51 promille i kroppen vilket är grovt rattfylleri. Därför ville nu Indianerna berätta om hur man ser på händelsen.
Enligt Dan-Åke Moberg finns ett avtal som innehåller lite mer än bara att Antonio Lindbäck är knuten till Indianerna två år till.
- Indianerna och Antonio har skrivit ett avtal att han ska köra här i två år och i det avtalet ingår även vi tillsammans med USÖ (beroendecentrum) har en övning med anledning av Antonios ADHD och det som varit i de spåren och inklusive det som nu tyvärr har hänt, berättar Dan-Åke Moberg
Ett bakslag
På USÖ jobbar man med de här bitarna tillsammans med Antonio och klubben är med och stöttar.
– Varför vi går ut och berättar det här är att vi nu fick ett bakslag och då tyckte vi att det var lika bra att det här arbetet pågår och det har inte dugg att göra med speedwayen fram i vår och sommar att göra, anser Indianernas nyligen omvalde ordförande.
Dan-Åke Moberg: - Blev väldigt ledsen.- För då kommer det bli en lagledares uppgift att ta ut ett lag och garanterat vill man ha det bästa laget man kan ställa på banan och som det ser ut idag är Antonio med i det laget.
Långsiktigt arbete
På USÖ har Indianerna och Antonio Lindbäck fått förklarat för sig att det här är ett långsiktigt arbete som inte går några dagar, inte ens på ett år när det gäller just sådan här problem som han har, rattfylleriet har dock inte förändrat något vad det gäller avtal.
- Vi är väldigt överens om vad som gäller, det är jättetråkigt att det här hände och inget som jag försvarar, jag blev väldigt ledsen när jag fick det förmedlat till mig, men nu har det hänt och det går inte att flytta tillbaka tiden och för vår del i klubben så kan jag direkt säga att inget har förändrats emellan oss.
- Vi har vårt avtal, vi har de diskussioner vi fört om hur allt ska gå till och vi ställer upp på Antonio och ska fortsätta jobba med det här och vårat mål är att han ska fungera precis som vem som helst innan det här är färdigt, det är ett ansvar som vi som idrottsförening både bör ta och vill ta, för oss är Antonio viktigast nu, det är honom vi vill fokusera på, fastslår Dan-Åke Moberg.
"Jobbar hårt varje dag"
Huvudpersonen själv säger att han jobbar hårt varje dag och har nu åkt på ett bakslag. Han fördömer sig själv samtidigt som han ger beröm och uttrycker sin tacksamhet till Indianerna för den stöttning han får av klubben
– Det är hemskt det som hänt och det jag har gjort, det finns inget försvar till mitt agerande. Jag har jobbat hårt och gör det varje dag, så fick jag ett bakslag nu som var väldigt onödigt men jag kan inte göra annat än att fortsätta jobba vidare.
- Och jag kan bara säga att jag får helt fantastiskt stöd från både Indianerna, som hjälpt mig med kontakten med USÖ, psykolog och allt sådant som är till väldigt stor hjälp.
"Fruktansvärt tråkigt"
Mattias Fahlström, som är Lindbäcks teamkordinator:
- Det är fruktansvärt för personen Antonio Lindbäck. Jag lägger vikten på att det gått otroligt bra med jobbet som gjorts ända sedan slutet av förra året med kontakterna, att det sedan blir såhär är fruktansvärt tråkigt.
Och tillägger
- Men vi har fortfarande vår målsättning precis som Dan-Åke säger, det är ett långsiktigt arbete och att det blev som det blev ändrar inte den planen eller arbetet som vi tänkt göra eller kommer göra, det är bara att fortsätta att arbeta på som vi gör och har gjort.