
Unga lag från Kumla, Örebro och Hallstahammar möttes på söndagen i Kumlahallen. Foto: Niclas Noord
Samling för samarbetscup
INNEBANDY: På söndagen var det full aktivitet i Kumlahallen. Över 120 spelare och ledare spelade innebandy när Kumla IBK tillsammans med ÖSK Ungdom genomförde en samarbetscup för pojkar och flickor i 9-12 års åldern.
Det var lag från Kumla, Örebro och Hallstahammar som var på plats. Det var en härlig stämning bland alla barn och tillresta föräldrar som fick se fin och spännande innebandy.
Kumla IBK ställde upp med sina Pojkar -06 i cupen, som hade en 19 grabbar stark trupp som kämpade bra och hade stor spelglädje. Fina omklädningsrum
- Dagen blev väldigt lyckad säger Steve Sandén, en av ledarna i Kumla IBK som var en av initiativtagarna till cupen. Väldigt kul att kunna vara i Kumlahallen med nya fina omklädningsrum.
Från ÖSK Ungdom sida var det Kumlingen Robert Ardryd som var drivande att få till detta samarbete.