Den 26 februari 2019 stoppade polisen en bilförare hemmahörande i Pålsboda. I bilens handskfack hittade polisen en kniv: polisen beskrev den som en morakniv. Bilföraren erkände att det var hans men det var inte morakniv: det var en vanlig kniv med plasthandtag och en kniv som han använde i verkstaden. Polis och åklagaren ansåg att det knivinnehavet inte var befogat och åtalade mannen.
Han åtalades också för att den 23 maj 2019 hade en fällkniv i bilen när han stoppades av polisen. Även denna gång menade polisen att det inte var befogat för mannen att ha en kniv i bilen som man betraktar som allmän plats.
Nu har den 23-årige mannen från Pålsboda dömts för två fall av olaga knivinnehav. Han döms till 70 dagsböter à 50 kronor och han ska betala 800 kronor till Brottsofferfonden. Dessutom är hans knivar förverkade – han får inte tillbaka dessa.
Skriv helst under eget namn. Håll dig till ämnet och håll en hyfsad ton. Visa respekt för andra som kommenterar och berörda personer i artikeln. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga. Obs: Du måste ange en korrekt e-postadress.