Gå till innehåll
Sydnärke / Brott
Suddigt ansikte på en kvinna med händerna pressade mot en dimmig, texturerad glasyta.

När kvinnan äntligen lyckades kontakta polisen uppdagades en förfärlig histoia.

Sydnärkebo dömd
till fyra års fängelse
för våldtäkt på sambo

Publicerad: 8 May 2024 16:51

Kvällen den 26 november hade en kvinna från Sydnärke fått nog. Hon fruktade för sitt liv och till slut lyckades hon kontakta polisen. Nästa morgon kunde hennes partner gripas.
En fruktansvärd historia rullades upp.
Nu har mannen dömts för fyra års fängelse för bland annat våldtäkt, grov fridskränkning och förberedelse till olaga frihetsberövande.

De blev ett par sommaren 2021, och till en början verkade paret från Sydnärke ha det bra. De hade var sin bostad, men bodde ofta hos varandra under äktenskapsliknande former.
Men den 26 november 2023 hände saker som fick kvinnan att tro att något fruktansvärt skulle inträffa. Mannen hade dragit in henne i sovrummet, bakbundit hennes armar och tvingat till sig hennes telefon. Därefter hade han gett henne en enklare telefon. Det var något i mannens beteende som fick henne att frukta för sitt liv; hon trodde att han skulle kunna skada henne allvarligt eller till och med slå ihjäl henne.

Fruktade för sitt liv

Lite senare på kvällen lyckades hon fly från hemmet, och försökte ringa SOS Alarm, men mannen fick tag på henne och drog henne tillbaka in i bostaden. Senare på kvällen åkte mannen till slut till sitt arbete och då tog kvinnan kontakt med polisen. 
Nu fick polis och åklagare ta del av en fruktansvärd historia.
Kvinnans berättelser innebar att polisen kunde gripa mannen nästa morgon. I sin ryggsäck hade han silvertejp och fotbojor. Och i sin bostad hade han förberett ett rum där kvinnan skulle kunna hållas inlåst.
Både kvinnan och mannen hade på olika sätt dokumenterat det som hänt under deras förhållande sedan de träffats sommaren 2021. Kvinnan har också vid flera tillfällen berättat för bekanta om vad som inträffat, men hon har aldrig vågat att polisanmäla mannen. Men sedan mannen kunnat gripas uppdagades fler ruskiga händelser.

Slog henne med läderbälte

Vid ett tillfälle den 11 april 2022 hittade mannen något i kvinnans telefon som han inte gillade. Han tryckte ned kvinnan i sängen genom att sätta ett knä i ryggen på henne för att sedan slå henne hårt med ett läderbälte över rumpan upp mot svanken och ner mot låren.
- Det här är inte kärlek, skrek hon.
Kärlek kommer sen, svarade han och slog hennes med läderbältet ett 20-tal gånger. Sedan våldförde han sig på henne, mot hennes vilja.
I utredningen framkommer att mannen under flera tillfällen våldfört sig på kvinnan, ibland när hon sov (eller låtsades sova). Han har själv fört anteckningar om hur man burit sig åt vid dessa tillfällen. 
Mannen har också under hela perioden hotat kvinnan att han ska slå ihjäl henne, strypa henne och han har kallat henne för nedsättande saker. Vid flera tillfällen har han också tvingat till sig hennes telefon och tittade vad hon har i den.

Skulle hålla henne inlåst

När mannen greps den 27 november hade han förberett hur han skulle hålla kvinnan inlåst i ett särskild rum i sin bostad. I sina anteckningar skrev han bland annat:
”Har gått upp tidigt. Tagit fram silvertejp. Är bara att göra det. Du blir frisläppt när du visat klart och tydligt du är trevlig och lyder allting direkt. Om det tar en timme, ett dygn, en vecka, en månad, det är upp till dig.”

Döms till fyra års fängelse

Tingsrätten har nu dömt den 42-årige mannen från Sydnärke för flera fall av våldtäkt, grov fridskränkning och förberedelse till olaga frihetsberövande. Han döms till fyra års fängelse. Han har suttit häktad sedan han greps i november och ska bli kvar där tills domen vinner laga kraft och han kan börja avtjäna sitt fängelsestraff.
Den 42-årige sydnärkebon ska också betala 425 000 kronor i skadestånd till kvinnan.

Annons

Nyheter