
Arkivbild.
Kommunerna flaggar på halv stång
Kommunerna i Sydnärke flaggar på halv stång vid kommunhus och skolor i dag. Alla är berörda, verksamheten går dock på som vanligt. Men i speciellt skolorna har man ökat beredskapen för att hantera oro och frågor. I bland annat Kumla håller kyrkan öppet.
– Vi har givetvis samlats och diskuterat det inträffade, vad vi bör göra. Verksamheterna rullar på som vanligt. Men vi har beredskap för att möta upp oroliga människor och den mån vi kan svara på frågor. Särskilt på skolorna har vi ökat beredskapen. Både pedagoger, chefer och elevhälsoteam har extra beredskap och ögonen på hur eleverna mår i dag, även om undervisningen pågår som vanligt, Säger Malin Holm, biträdande kommundirektör i Kumla kommun.
Hon berättar att kommunen även förbereder för att hantera de utmaningar det skulle innebära om det visar sig satt något av offren kommer från Kumla.
– Särskilt på skolorna finns en beredskap, planer, för hur man ska hantera våld, om det otänkbara skulle inträffa här. Man tränar inrymning, olika scenarior exempelvis. Men självklart får en sådan här händelse i närområdet oss att fundera på om vi behöver göra mer.
I Kumla håller också Svenska kyrkan öppet.
I Hallsbergs kommun flaggar man också på halv stång vid kommunhus och skolor, även Alléskolan
– Men det är samma hos oss. Alla är givetvis mycket berörda sv det som hänt. Vi förbereder inga särskilda aktiviteter. Verksamheter rullar på. Undervisningen pågår som vanligt, med lektioner. Men det finns en beredskap att ändra undervisning, styra om, prata, om pedagoger och skolledare skulle se att det behövs, säger Lena Fagerholm Kommundirektör
I Askersunds kommun var planen att man skulle inviga den nya förskolan Mosippan i i Åsbro och hålla öppet hus för vårdnadshavare. Dessa aktiviteter är inställda med tanke på vad som hänt.
Så här skriver man på kommunens webbplats:
”Med anledning av händelsen kommer personal på kommunens förskolor och skolor att vara extra uppmärksamma på alla barn och elevers mående och fånga upp behov av samtal om det inträffade. Det är viktigt att barn och elever får en så vanlig dag som möjligt, men med möjlighet till samtal om händelsen som sker utifrån ålder och mognad”
Även Åse Friberg, kommundirektör i Lekebergs kommun ger liknande besked.
– Vi är givetvis berörda. Verksamheterna rullar på. En vardag är ganska viktigt efter en sådan här händelse. Men skolorna har beredskap för att möta oro, svara på frågor och anpassa undervisningen om det skulle behövas. Vi flaggar på halv stång.
Vi har sökt representanter även för Laxå kommun.