Vi använder cookies för att förbättra funktionalitet och säkerhet på sidan, för trafikmätning och för att kunna generera relevant innehåll. Läs mer
På lördag blir det tradtionell mildag vid milplatsen i Dammtorp, nära Tiveds hembygsförenings hembygdsgård. Kolmilan tändes redan på torsdagsförmiddagen.
Föreningen bygger och kolar kolmilor i princip varje år. Årets mila rymmer som alltid ungefär 50 kubikmeter ved som under några dagar sakta ska omvandlas till högkvalitativ grillkol. Det är ett visst arbete att hålla ordning på milan så den inte börjar brinna. Den ska bara kola, sakta, med lagom mängd syre.
Under mildagen, som hålls mellan 14.00 och 17.00 på lördag kommer det serveras kolbullar, kaffe och kaka för de som vill.
Vill man besöka mildagen så är det skyltat ”Dammtorp" från den väg som går mellan Askersund och Sannerud, eller Tived som orten ibland kallas. Det står också en tillfällig skylt om kolmila.
2020 besökte vi föreningen när man kolade det årets mila. Klicka här för att läsa.