"Veronica Ulfgren (S) bör lämna sin post"
Debatten mellan oppositionen och kommunstyret i Kumla kommun har hårdnat. Här svarar oppositionsrådet Christian Liljenhed (L) på Veronica Ulfgrens debattinlägg som vi publicerade den sjätte februari. I den anklagade hon oppositionen för hyckleri, fulknep och ren populism. Efter den attacken anser Liljenhed att Ulfgren borde lämna sin post.
Det är beklagligt att Socialdemokraterna sänkt debatten till de här låga nivåerna. Sakpolitik är inte viktigt för sossarna utan pajkastning, lögner och påhopp tycker de är mer viktigt. Veronica Ulfgrens (S) senaste debattartikel är ett exempel på det.
Jag tycker att skolutredningen och förslagen om nedläggning av Hardemo skola och förskolorna förtjänar en saklig, seriös och vuxen debatt. Liberalerna och övriga oppositionspartier har därför under hela den pågående debatten sakligt presenterat vår kritik mot skolutredningen och lämnat förslag på vad vi tycker saknas.
Att föra en saklig, seriös och vuxen debatt tycker däremot helt uppenbart inte Socialdemokraterna är viktigt och jag måste få bemöta Ulfgrens oseriösa debattartikel. Innehållet i hennes artikel är så ovärdigt en nämndordförande och därför tycker jag att Veronica Ulfgren bör lämna sin post som ordförande.
Jag förstår att Veronica Ulfgren (S) känner sig pressad i det skolkaos hon själv varit med och skapat. Det märks framför allt i de politiska möten vi har och jag tycker mig ana en viss spänning i relationen till hennes samarbetsparti Moderaterna. Börjar Moderaterna säga ifrån och ställa krav? Kan Socialdemokraterna inte så enkelt bestämma själva längre? Helt uppenbart känner sig då Ulfgren (S) sig så pressad att hon måste ta ut sin aggression på mig och Liberalerna med detta lågvattenmärke till debattartikel.
Veronica Ulfgren (S) har under hela den pågående processen kring skolutredningen själv varit fullständigt osynlig i debatten och bland medborgare. Det är bara läsa vilken media eller vilken tråd på sociala medier som helst så kan man mer eller mindre dagligen se besvikna Kumlabor som efterfrågar dialog med sossarna men inte får det. På det dialogmöte i Hardemo som samtliga partier var inbjudna till innan jul sa Veronica inte speciellt mycket. Hon lämnade i stället med varm hand över till Andreas Brorsson (S). I kommunfullmäktige i måndags när ärendet om skolutredningen skulle debatteras var det likadant, Veronica sa inte ett ord.
Varenda ledamot och tjänsteperson som deltar på gruppmöten och nämndmöten kan intyga att det är oppositionens ledamöter som ställer frågor och deltar i samtalet. Från majoriteten är det oftast helt tyst, bara några enstaka ledamöter yttrar sig. Ordförande Veronica Ulfgren ställer sällan några frågor, kommer sällan med någon input och kan faktiskt inte ens hålla i ett möte på ett trovärdigt och strukturerat sätt. Att tala bara för talandes skull, det har aldrig varit min melodi. Jag är inte den som pratar mest under våra politiska möten men det är heller inte en tävling i att säga flest ord. Kasta inte sten i glashus Veronica Ulfgren, det är faktiskt bara tramsigt.
På ett nonchalant sätt skriver Ulfgren (S) vidare att jag hävdar att jag för samtal med Kumlas invånare och antyder att jag inte skulle göra det. Jag kan upplysa henne om att jag har samtal med Kumlabor varje dag. Bara den senaste tiden har jag besökt föräldrar på Hardemo skola, där fanns inte Ulfgren. Jag deltog i en manifestation på torget i december, där fanns inte Ulfgren. Jag har telefonsamtal, mejlkonversationer och Facebook-trådar med Kumlabor, dagligen.
Jag och Liberalerna kommer fortsätta lämna förslag för ett bättre Kumla och jag kommer fortsätta samtala och träffa de Kumlabor som söker dialog. Det får nu också vara slut på tramsiga debattinlägg och rena lögner från majoriteten. Därför uppmanar jag Veronica Ulfgren (S) att avgå som ordförande. Hon saknar uppenbarligen det ledarskap som krävs i en så pass viktig nämnd som skolnämnden.

Det här är en opinionsartikel som uttrycker skribentens egna åsikter.