Det är Mullhyttans tur nu
I ett debattinlägg tidigare i dag, den 3 april, berättade Centerpartiet om sin vision för Mullhyttan. Här svarar Carline Elfors (M) kommunstyrelsens ordförande.
Centerpartiet vill inte satsa på Mullhyttan. Så enkelt är det. Men i stället för att säga det rakt ut trasslar Centern in sig i en lång text om visioner. De skriver att man vill ”prioritera Mullhyttans välmående” samt ”skapa de bästa förutsättningarna för Mullhyttans framtid” och kryddar det hela med en utredning. Vilken jackpot för invånarna i Mullhyttan – tomma ord och en utredning. Sanningen är att Centern har styrt i Lekeberg mer eller mindre oavbrutet sedan kommunen bildades för 30 år sedan. De har haft oceaner med tid på sig att både ”utreda” och ”prioritera Mullhyttans välmående”.
Centerpartiet skriver att de vill renovera den gamla gymnastiksalen samt ”satsa på den befintliga skolan”. Men en sporthall ÄR en satsning på den befintliga skolan. Det stora problemet med nuvarande gymnastiksal är nämligen inte ytskikten. Problemet är att den knappt är större än en badmintonplan. Barnen i Mullhyttan har därmed inte likvärdig idrottsundervisning. Men om Moderaterna, Kristdemokraterna, Framtidspartiet och Vänsterpartiet får bestämma ska det bli ändring på det och det är sannerligen på tiden. I åratal har det investerats flera hundratals miljoner i Fjugesta och Hidinge-Lanna.
Nu är det faktiskt Mullhyttans tur att få ta del av våra gemensamma skattemedel. Vi i nya styret jobbar inte med svulstiga visioner. Sådana ger noll mervärde för invånarna. Något som däremot ger mervärde är en sporthall och en sådan vill vi bygga till Mullhyttans barn, gamla och de däremellan. För så jobbar vi. Med konkret sakpolitik och medborgarnytta – för hela Lekeberg. Och på kommunstyrelsens sammanträde tisdag 8 april säger vi ett rungande JA till en sporthall i Mullhyttan.

Det här är en opinionsartikel som uttrycker skribentens egna åsikter.