Bättre och mer tillgängliga koloniområden – för bättre livsmedelsberedskap och brobyggande
Skulle bättre och mer tillgängliga koloniområden i Kumla kunna förbättra vår livsmedelsberedskap, det tror i alla fall skribenten, Ulla Simmons.
Det planeras på allehanda sätt i hela landet just nu angående beredskap. Det talas bland annat om självförsörjning i matfrågan, eller i alla fall ökad självförsörjningsgrad.
Undrar hur man i Kommunen ser på den senare frågan?
Det vore ju fint om Kumla Kommun kunde bli mer eller mindre självförsörjande när det gäller grönsaker. Speciellt nu är matpriserna ökar mer och mer…
Det koloniområde som finns, nära Östra gatan, fungerar dåligt på grund av sank mark, grönsakerna ruttnar osv. Det är dessutom otillgängligt om man inte har bil. Förslaget från Kommunen att lokalbussens linje kunde dras förbi området omöjliggjordes, eftersom denna buss drogs in.
Fler och fler lägenheter byggs i Kumla. Boende i dessa har inte samma möjligheter att odla grönsaker som de som har villaträdgårdar.
Det vore en bra strategi om mark kunde upplåtas till odling i områden där förutsättningen att lyckas vore betydligt bättre än på området nära Östra gatan. Kunde områden i västra Kumla skapas, till exempel i Gröna Sörby?
Så fler och mer lämpliga områden vore ett steg mot bättre beredskap. Men inte bara det. En satsning på mer tillgängliga koloniområden i Kumla skulle också ge fler invånare större möjlighet till avkoppling och gemenskap - inte minst en god sak för integrationen i vår kommun.
Så, bästa beslutsfattare: vi som värnar om nyttan och glädjen med odling ber er tänka ett varv till.

Det här är en opinionsartikel som uttrycker skribentens egna åsikter.