11 July 2020
Tipsa: 070-508 44 84

Baggetorpsgården

Byfolk i tappra skaror firade våren

Majbrasan har fått fyr i Baggetorp.

Huruvida vintern verkligen rasat ut var kvällens snackis vid Baggetorpsgården, när Dormens hembygdsförening traditionellt firade Valborg med brasa, vårtal och vårsånger.

Trots hotande regnmoln och bistra vindar anlände publiken från byarna runtom i tappra skaror och fyllde snart upp gärdet där bålet skulle tändas.

Charlotte Englund och sonen Johan.

Föreningens ordförande, Roland Mähl, hälsade välkommen och lämnade så plats på estraden för kvällens vårtalare, Charlotta Englund, med sonen Johan som sidekick.

Om kraft, handlade hennes tal. Både den engagerade och kreativa kraft som finns hos människorna i bygden och som gemensamt kan lyfta en landsortskommun till något verkligt bra, och, naturligtvis en kväll som denna, om vårens spirande kraft ute i markerna.

Förslag för Eriks stuga

Apropå engagemang; vid vägkanten fanns också till påseende en stor skylt, iordningställd av Roland Mähl, där en arbetsgrupp som jobbat med att ta fram underlag för renovering av “Eriks stuga” redovisade några förslag.

Föreningens tanke är att byggnaden ska kunna tjäna som en gemensam samlingslokal för alla kringboende, något som saknas i dagsläget.  

Korvgrytan på plats när Ulla-Britt och Lars står för catering.

När vårsångerna strömmade ur högtalarna och publiken stämde in i allsången satte Anders Hjerpe fyr på majbrasan som snart flammade högt mot kvällshimlen.

Ulla-Britt och Lars Sätter serverade kaffe och varm korv och, jo, vintern har nog rasat ut ändå!

Klicka här för att skriva en kommentar till artikeln
Publicerad: 2014-05-01 1:50
ANSVARIG UTGIVARE: LARS LITZÉN Föreningen Kanal Regional:Sydnärkenytt och Kumlanytt ges ut av föreningen Kanal Regional. Vi finns på webben, som papperstidning, sänder lokal-tv och producerar närradio. Sedan 2007 har Kumlanytt levererat nyheter till Kumlas medborgare. 2012-2013 startade vi nyhetssidor även i Hallsberg, Askersund och Lekeberg. Kontakt:Kontakta redaktionen för tips och synpunkter. Lars Litzén, ansvarig utgivare: 073 - 094 57 58, redaktion@kumlanytt.se Post och besöksadress: Västra Drottninggatan 11, 692 33 Kumla.