Syföreningen som håller hårt i traditionerna
På fredag är det åter dags för den traditionella välgörenhetsauktionen i Tångeråsagården. Tångeråsa kyrkliga syförening står bakom arrangemanget och de hoppas på många besökare.
Den årliga auktionen i Tångeråsa är en tradition som pågått sedan 30-talet. Förr hölls det auktioner i var och varannan socken men numera är syföreningen ganska unika i att hålla fast vid den traditionen. Varje år planerar, förbereder, bakar och skapar syföreningens medlemmar inför auktionskvällen. Några av dem har lottlistor som de säljer före auktionen och priserna köper var och en in själva.
Hemliga paket
Syftet med kvällen är att träffas och umgås och samtidigt skänka vidare pengar till välgörande ändamål. I år är det Caroline Edlund som är församlingsherde i Edsbergs och Mosjö-Täbys församlingar som är utropare. Det som finns att buda på är handarbeten, hemslöjd, paket både för vuxna och barn och många ätbara saker som bröd, godis, kakor och sylt.
Paketen har ett hemligt innehåll vilket innebär ett spänningsmoment för köparen. En del väljer att spara paketen och öppna dem först på julafton.
– Vi har lottpaket också som man kan vinna och dem är det lite högre värde i. Då ropar man in ett paket och det är ett nummer per paket och sedan dras det vinster på det, berättar Ann-Christin Björk.
– Sen säljer vi lotter när de kommer in i hallen och på slutet efter fikat så dras vinnare på det, fyller Karin Larsson i.
Under torsdagen förbereddes det med skapande av blomgrupper. Paket och hantverk läggs fram och det fylls alltid på med saker och hembakat på fredagen. Många besökare tar med sig föremål till auktionen och ropar med sig något annat hem.
Förra året var det i stort sett fullsatt i lokalen och 22 000 kronor skänktes vidare till välgörenhetsorganisationer och fonder som ACT-Svenska kyrkan, kvinnohuset, Nyckelfonden och Världens barn. Förutom detta så går en summa varje år till julblommor som delas ut bland boende i Tångeråsa.
Adventskaffe
Förutom auktionen så står Tångeråsa kyrkliga syförening även för adventskaffet efter gudstjänsten i Tångeråsa kyrka den första advent. I år bjuder de på pepparkakor, lussekatter och fikonkaka.
Syföreningsauktionen i Tångeråsa, den 29 november, börjar klockan 18.30 med lottförsäljning, klockan 19 startar auktionen.
Gudstjänsten i Tångeråsa kyrka den 1 advent börjar klockan 15.