Saknar vatten till vattentrappa i Fjugesta
En medborgare i Lekebergs kommun har mailat in en synpunkt till kommunen om att det även detta år saknas vatten i den vattentrappa som finns vid torget i Fjugesta.
Medborgaren skriver följande om sin synpunkt:
“Min fråga gäller vattentrappan vid torget i Fjugesta. För två år sedan fanns det vatten i trappan och det såg mycket trevligt ut. Förra året skickade jag en fråga till kommunen och undrade när det skulle finnas vatten. Fick då svaret att reservdel saknades. Efter två år utan vatten undrar jag om det fortfarande saknas reservdel eller vad som är problemet? Ser fram mot vatten i trappan.”
Dagen efter artikeln lades ut kan Sydnärkenytt publicera ett svar om vad som hänt.
“Dessvärre har det visat sig att problemet är mycket större än vad vi först trodde.
Det verkar som att den läcker vatten någonstans, och att felsöka och reparera denskulle vara mycket kostsamt. Troligtvis måste vi gräva upp runt den. Vi undersöker nu olika sätt att reparera den eller om det blir för kostsamt, hitta andra alternativ till att göra vattentrappan vacker igen”, skriver Anna Andersson, som är enhetschef Gata & Park hos Lekebergs kommun.