
Ulla-Britt Sätter och Karin Hermansson samarbetar i skapandet av kransar. Foto: Josefine Milton
Kvällen förestångens
resning i Baggetorp
På många platser i länet, och i landet, är förberedelserna i full gång under torsdagskvällen inför midsommar. Vid Baggetorps Hembygdsgård utanför Mullhyttan är man redo att ta emot hundratals besökare under morgondagen.
Det blir traditionsenligt midsommarfirande med resning av stång och kransarna bärs fram klockan 11 till musik från hembygdsföreningens spelmän.
Sedan vankas dans runt stången som leds av Rutan och Richard på sång respektive gitarr. Det finns flera aktiviteter som är i gång under dagen och luftgevärsskytte brukar vara ett populärt inslag så för att minska köer så finns det i år tre banor och en för barn. För övrigt blir det fiskedamm, pilkastning och lotteri.
Det förväntas komma upp till femhundra personer och Ulla-Britt Sätter är en av dem som bakat till cafeterian.
– Midsommarfirandet är den största aktiviteten som vi i Dormens Hembygdsförening håller i. Förra året tog fikat slut så i år har vi förberett mer, berättar Ulla-Britt.

Ett glatt gäng samlades under torsdagskvällen. Linnea Stone, Kristina Holm och Lillemor Sterner binder kransar. Foto: Josefine Milton
Anders Hjerpe är ordförande för föreningen och han berättar att det kommit fler och fler och hjälpt till under förberedelserna inför midsommarfirandet.
– Det är en tradition för bygden och vi är tacksamma för all stöttning vi kan få. Det är väldigt roligt att så många kommer.
Kristina Holm och Lillemor Sterner är vana kransbindarna och är stolta över sitt uppdrag att binda den största kransen varje år.
– Vi har varit med massor av år, berättar Kristina. Det är ett fantastiskt fint midsommarfirande här, fyller Lillemor i.
Midsommarfirandet vid Baggetorps Hembygdsgård pågår på fredagen från klockan 11 till 13.


