
Nu finns chans för dig som är senior att testa på teater i Laxå. Genrebild: Pixabay
Stor teatersatsning i Laxå
Nu görs en ordentligt satsning på teater i Laxå - den sparkar igång tisdag 7 oktober kl. 11 med en teaterföreställning på Cassellgården, för att sedan fortsätta med en workshop i teater under eftermiddagen. Väntar i ridån gör också två teaterkurser, en för seniorer och en för barn.
Den stora teatersatsningen i Laxå är ett samarbete mellan Örebro läns Bildningsförbund, Nya Teatern och Medborgarskolan Örebro, med stöd av Laxå kommun. Man börjar med att bjuda in till teaterföreställningen ”Vi skulle ha spelat Lysistrate” på Casellgården 7 oktober mellan kl. 11-12.
Föreställningen framförs av gruppen med det klyftiga namnet Sceniorerna och handlar om tre kvinnor som bestämt sig för att sätta upp Aristofanes klassiska komedi ”Lysistrate.” Men huvudkaraktärerna upptäcker under arbetets gång att de mycket hellre vill göra en föreställning om verkliga historiska kvinnor som kämpat för fred i världen.
”Vi skulle ha spelat Lysistrate” är en hyllning till alla kvinnor som kämpat och som fortfarande kämpar. Men pjäsen ställer också en fråga till oss alla om vad vi egentligen väljer att göra med våra liv. Hur långt sträcker sig vårt ansvar? Föreställningen är skriven av dramatikern Stina Oscarsson. Den uppfördes ursprungligen under hösten 2017 i Visby och har sedan dess turnerat landet runt i en rad olika tolkningar.
Pjäsen är kostnadsfri men anmälan krävs. Den sköter du via Medborgarskolans hemsida.
Workshop i teater
Under eftermiddagen, kl. 14-15:30, välkomnar man sedan intresserade till en workshop i teater. Här kommer man gemensamt, med hjälp av teaterövningar, få testa teaterns många olika och spännande element. Bland annat kommer man att kika på improvisation, gestaltning, röst, karaktärsarbete och kostym.
Workshopen leds av Angeliqa Biro och Matilda Modigh som båda två är erfarna teaterpedagoger, aktiva i Nya Teatern Amatörförening i Örebro.
Även här är evenemanget gratis men en anmälan krävs via Medborgarskolan.
Kanske blir det en pjäs av Shakespeare när seniorkursen i teater drar igång? Foto: Unsplash.
Kurs för seniorer
Från och med 16 oktober kommer man även att starta en teatergrupp för seniorer i Laxå kommun. Kursen är tio tillfällen lång och går ut på att spela teater och ha roligt tillsammans.
Teaterkursen är till för dig som är 60 plus och övningarna anpassas efter gruppen, så att det passar både nybörjare och de som kanske har erfarenhet. Man bestämmer tillsammans vad det är man vill göra under kursens gång; kanske blir det improvisation, Shakespeare eller monologer. Arrangörerna trycker på att det viktigaste är att man har roligt tillsammans. I slutet av kursen kommer man sedan spela upp vad man lärt sig.
Kursen är kostnadsfri och arrangeras på Cassellgården under tio tillfällen, på torsdagar mellan kl. 14-15:30. Undantaget är v. 45 och 47, då träffas man istället kl. 12:30-15:30. Man kan läsa mer om kursen och anmäla sig på Medborgarskolans hemsida.
Barn får testa teater
I samma teatersatsning ingår även en kurs där barn och vuxna tillsammans får utforska teaterns värld på ett roligt sätt.
Här kommer man att öva på en liten pjäs eller scen, där man vid varje tillfälle får chans att testa en ny del av teaterns olika delar, bland annat kostym, scenografi, rekvisita och skådespeleri. Under kursens sista tillfälle spelar man upp det man lärt sig.
Kursen är kostnadsfri och vänder sig till barn i åldrarna 7-13 år och deras vuxna, förälder eller annan nära anhörig. Kursen är sex tillfällen lång och äger även här rum på Cassellgården under torsdagar, kl. 16:30-18. Den leds av teaterpedagogen Angeliqa Biro. Anmäl dig via Medborgarskolan.