Gå till innehåll
Kumla / Speedway
En motorcyklist med racingutrustning och blå hjälm rusar på en grusbana under ett lopp, med suddiga åskådare och skyltar i bakgrunden.

Szymon Wozniak hänger lite med huvudet just på denna bild. Men han lär vara mer uppåt efter att förlängt med Indianerna. Foto: Erik Widlund

Indianernas lagkapten fortsätter i klubben

Publicerad: 20 November 2024 15:18

Indianerna har gjort klart med en förlängning av lagkaptenen Szymon Wozniak. Det blir polackens tredje säsong hos Indianerna. - Jag är stolt över att vara en del av Indianerna, säger han till lagets hemsida.

-Det är en ynnest att för tredje året i rad kunna titulera Szymon som kapten för laget. Szymon är en superproffsig och kompetent förare med de rätta ledaregenskaperna som starkt bidragit till lagets framgångar under det gångna året, säger lagledare och sportchef Peter Johansson.

Ifjol körde Wozniak i GP-serien, där hade han ingen större framgång. Till 2025 kommer han inte köra i GP. Kanske innebär det att han har mer kraft till seriekörandet? 

-Jag är så stolt över att vara en del av Indianerna, en klubb som verkligen är fantastisk att köra för. Under 2024 tog vi ett steg framåt jämfört med 2023, och jag är övertygad om att vi kan ta ytterligare ett steg 2025 för att nå finalen, säger Wozniak. 

TRUPPEN 2025:

Jonatan Grahn 1,036

Luke Becker, 1,714

Krzysztof Buczkowski, 1,506

Patrik Dudek 2,032

Sebastian Szostak 1,325

Rasmus Karlsson 0,529

Bartosz Bańbor 1,250

Szymon Wozniak 1,750

Annons

kumla