Gå till innehåll
Kumla
En grupp äldre vuxna poserar framför en stor skylt med texten

Delar av gänget som deltog i det hälsoprojekt som Smash Padeklubb Kumla låg bakom. Foto: Privat

Lyckat hälsoprojekt av padelklubb för veteraner

Publicerad: 9 May 2025 13:05

Över 20 pensionärer har under några veckor deltagit i ett hälsoprojekt där de spelat padel och gått på gym. Vid projektets slut noterades att måendet stigit ordentligt.

SMASH Padelklubb Kumla har delar i verksamheten som växt och utvecklats mycket sista året, bland annat barn och ungdomsverksamheten. Men +65 års verksamheten är den del som vuxit mest i föreningen. 

Spelar fyra dagar i veckan

Det finns pensionärsgrupper som spelar måndag, tisdag, onsdag och fredag. Det är mellan 12–22 pensionärer vid varje pass. Föreningen tar hand om alla nya så att de får träna med lite bollövningar och sedan slussas man ut i spel. 

Fyra vuxna står sida vid sida i en butik med sportutrustning och hyllor synliga i bakgrunden.

Christer Weiderman, ägare av SMASH Padelhall, Anders Sjöberg, padeltränare, Per-Åke Welander, läkare och Jenny Forsberg, sjukgymnast,

-Det vi märkt är att de i åldern +65 som börjat spela trots viss orörlighet och skavanker relativt snabbt kommer in i spelet och blir stadigare i benen och verkar må bra av att komma in i en grupp och få nya kontakter och kamrater, säger föreningens ordförande Tommy Larserö.

Med detta i åtanke startade SMASH Padelklubb Kumla ett hälsoprojekt där veteraner (+65) inbjöds att delta under parollen ”Vill du förbättra din hälsa och må bättre på ett enkelt sätt?”. Föreningen erhöll projektbidrag från Samzelius fond som gjorde att projektet kunde genomföras.

Upplägget var enligt följande:

1. Vid första träffen måndag 7 april fikade man och lärde känna varandra. Information gavs om benskörhet/osteoporos och test av blodtryck och balans. Sjukgymnast Jenny Forsberg och läkare Per-Åke Welander ansvarade för testerna.

2. Efter första träffen genomfördes tre tillfällen för att få instruktion och prova på gym och tre tillfällen där man fick instruktion och prova på att spela padel.

3. Efter fem veckor var det avslutning samt uppföljning kring hur balansen och hälsan överlag påverkats under projektets gång.

Fick upp måendet

22 deltagare deltog i projektet och åldersspannet var mellan 66-86 år. 

Vid uppstarten fick alla svara på en hälsoenkät och där fanns en fråga ”hur man mår idag?”. På en skala 1-10 låg genomsnittssvaret på 6,9 och vid avslutningen var genomsnittet 8,3. Även testerna på balans och handstyrka visade förbättringar och flera av deltagarna hade också bättre blodtrycksnivåer vid avslutningen.

-Minst hälften av gruppdeltagarna har sagt att de är kommer att fortsätta med kontinuerlig aktivitet kring padel eller gym omgående, säger Tommy Larserö. 

Hur hittade ni de som var med?

-Vi skickade ut inbjudan till pensionärsorganisationer, vårdcentralen, Kumla kommun och sociala medier. Jag var lite orolig för att knappt nån skulle anmäla sig. Men det blev tvärtom fler än vi kunde ta emot, några fick vi säga nej till då det inte fanns plats.

Tommy Larserö vill lyfta fram att träffarna inte bara bidrog till en bättre hälsa fysiskt sett utan även ökad social samvaro då många deltagare inte kände varann innan.

Spånar på fortsättning

-Egentligen är vi ju en padelklubb. Men det här gjorde vi inte för att få fler spelare till klubben utan det viktigaste var att bidra till att folk mår bättre. 

Även om projektet får ses som väldigt lyckat är det inte lätt att dra igång något likadant direkt igen. Projektpengarna man fick räckte ju “bara” till ett projekt. 

Men Tommy Larserö funderar på om man ändå inte kan fortsätta på nåt sätt. 

-Man skulle kunna ta ut en liten avgift för deltagarna, bara den inte avskräcker. Alternativt få med några sponsorer som vill stötta detta, eller höra med regionen om de vill ha ett samarbete, avslutar Tommy Larserö.

Annons

kumla