Gå till innehåll
Kumla / Fotboll

Yxhults IK växer och vill trygga framtiden inom föreningen

Publicerad: 21 November 2025 12:10

Yxhults IK växer med antal lag och kommande säsong kommer man för första gången på länge att ha ett juniorlag där tanken är att spelare ska lotsas in till A-laget.

Föreningens ordförande Ove Lindqvist poängterar på lagets hemsida att läget aldrig varit gynnsammare sedan han kom in som ordförande 2007. 

– Idag har vi lag i P10, P12, P14-15, P16, P17-18 och de allra minsta FP2019-21. Plus våra senortlag. Redan under 2025 har ett antal av spelarna varit uppe och tränat och även spelat med vårt Division 3 lag och om vi inte genomför den här förändringen är risken stor att de mest hängivna spelarna söker sig till akademierna inne i Örebro.

Med ett U-lag under A-laget krävs det mer planering än tidigare

För att det här skall lyckas kommer vår nuvarande assisterande tränare Andreas Karlsson ha huvudansvar för den här satsningen och förutom tränar och coachansvar för U-laget ska han även följa övriga lags utveckling och vara ett stöd till de tränarna. För att det här skall bli en för klubben och spelarna en verkligt bra lösning kommer vår huvudtränare Håkan Juhlin finnas med och ha ett övergripande ansvar. Håkan, med sin långa erfarenhet från spelarutveckling i ÖSK´s ungdomsfotboll och akademi samt de åtta år han varit med oss och verkligen lotsat fram ett koppel av unga spelare som i dag har bärande roller i vårt A-lag", skriver man på hemsidan. 

Annons

kumla