Gå till innehåll
Kumla
En bensinstation med en närbutik ses en solig dag. Flera skyltar, inklusive de för bränslepriser och stationens varumärke, är synliga. En vit skåpbil och bil står parkerade i närheten.

Staket omgärdar nu Circle K så det går inte att tanka längre vid platsen. Foto: Anders Björk

Sista tankningen är gjord vid klassiska mackplatsen

Publicerad: 1 October 2024 16:29

I våras stängde Circle K sin mack på Östra Drottninggatan. Det har dock gått att tanka sedan dess vid den obemannade stationen. Men nu går inte det heller då staket satts upp runtom. Framöver ska det rivas och byggas nytt på platsen.

Circle K stängde sin mack 17 april. 

De meddelade i samband med detta att det skulle fortsätta fungera att tanka på platsen fram till i höst. Nu har den dagen kommit och staket har satts upp runtom. 

Nytt område ska byggas upp

Inne på området syntes, kring klockan 16 under tisdagen, arbetare jobba med att ta bort loggor, skyltar och annat som suttit uppe och indikerat att det är Circle K som håller till här. 

Som Sydnärkenytt tidigare skrivit har Kumla kommun sagt upp arrendet för marken. Så macken och vårdboendet Solbacka, som ligger bredvid, ska rivas. Därefter ska ett nytt område byggas upp. Det är tanken alla fall, även om inget är klart.

Kumla kommun har tidigare presenterat sin vision om att det bland annat ska byggas ett hotell och bostäder vid platsen. Det har varit mack på platsen sedan alla fall 1950-talet. Men nu är den sista tankningen gjord

Annons

kumla