Hoppa till huvudinnehåll Hoppa till senaste nytt Hoppa till ortsmeny Hoppa till sektionsmeny Hoppa till informationsmeny
Logotyp Kumlanytt
02 June 2023
Tipsa: 073-629 83 19

Mopedrally hos funktionshindrades motorklubb

På lördag, det vill säga den 27 maj, ordnar Kumla funktionshindrades motorklubb ett mopedrally. Det är tredje gången föreningen ordnar mopedrally. Överskottet går till föreningens verksamhet.

Det hela drar igång klockan 10. Start och mål är vid klubbens folkracebana, mellan Närkefrakt och halkbanan, utanför Hällabrottet. Man hoppas på särskilt många ekipage eftersom mopeden som företeelse, reglemente, firar 70 i år. Som vanligt handlar det om att köra en slinga, med lite olika aktiviteter. Det blir bland annat korvservering efter vägen. Det kommer också lottas ut priser på startnummer. Det kommer också bli ett pris till den mest unika mopeden. (HÖs)

Kommentera artikeln
Publicerad: 2023-05-25 8:34
ANSVARIG UTGIVARE: LARS LITZÉN Sydnärkenytt och Kumlanytt ges ut av föreningen Kanal Regional. Sedan 2007 har Kumlanytt levererat nyheter till Kumlas medborgare. 2012-2013 startade vi nyhetssidor även i Hallsberg, Askersund och Lekeberg. Kontakta redaktionen för tips och synpunkter. Henrik Östensson, redaktör: 073-629 83 19, redaktion@kumlanytt.se Post och besöksadress: Trädgårdsgatan 9B, 692 31 Kumla