Vi använder cookies för att förbättra funktionalitet och säkerhet på sidan, för trafikmätning och för att kunna generera relevant innehåll. Läs mer
KAMSPORT: Para-utövarna Jenny Öster Hall och Ida Björnritz vann under helgen nya medaljer när de var i Holland och tävlade. De bytte då kampsportdisciplin från jujutsu till judo.
Tjejerna från Kumla Kampsportförening reste tillsammans med instruktör Roger Berger till Venray i Holland. Holland är kända för att vara en av världens ledande länder inom kampsport.
På tävlingen deltog utövare från 13 olika nationer. Tjejerna hamnade i två tuffa grupper. Ida Björnritz gick fyra tuffa matcher. Till en början såg det mörkt ut då Ida förlorade sin första match på ippon. Hon kämpade sig sedan tillbaka och slutade på en ärofylld silverplats.
Jenny Öster Hall är lite mera rutinerad i judo och fick i sin första match möta en av Hollands bästa svartbältare. Jenny förlorade den matchen på ippon. De resterande tre matcherna var stenhårda och även Jenny kammade hem ett välförtjänt silver.
Hösten har varit hektisk för para-utövarna från Kumla kampsport.
- Men oj vilka framgångar. Bara på tre veckor har vi nu tagit två VM-guld och tre VM-silver i jujutsu och nu även två silver i judo. Man kan inte annat än att vara stolt över dessa resultat, säger huvudinstruktör Roger Berger från Vretstorp.