
IFK Kumla samlas för att prata ut och det gick ju bra. Tre poäng till kamraterna i IFK.
IFK Kumla vann sin hemmapremiär i Division 2
IFK Kumla vann sin hemmapremiär i Division 2 under lördagen med 2-0 mot IK Gauthiod. - Väldigt skönt att ta alla poäng, sade tvåmålsskytten Robin Damström efteråt.
Premiären förra helgen i Division 2 förlorade IFK Kumla med 2-1 borta mot Herrestads AIF. Vid hemmapremiären tog man dock revansch och vann säkert.
Robin satte båda målen
Matchvinnare blev anfallaren Robin Damström som satte båda målen. 1-0 kom precis innan halvtid och 2-0 kom i mitten av den andra halvleken.
Robin Damström kom till IFK Kumla ifjol. Han gjorde då elva mål i Division 3.
- Mitt första mål idag tillkom efter ett inspel från kanten där jag fick tag i bollen, vände runt och fick in den i bortre. Det andra är också efter ett inlägg, målvakten räddar mitt första avslut, men jag kan slå in returen, säger Damström efteråt.

Robin Damström sätter ett av sina två mål mot IK Gauthiod under lördagens match.
Var ni bättre idag än i premiären där ni förlorade?
- Det är två olika motstånd, så svårt att jämföra. Men vi gjorde en bra första halvlek förra veckan och idag blev det två bra halvlekar och då blev det tre poäng.
“Nu börjar segertåget”
Robin Damström har den lilla Örebroklubben Östra Almby SK som moderklubb. Samma som exempelvis Noel Milleskog. Han tillhörde under flera år akademin i ÖSK, men nu gör alltså 20-åringen andra säsongen i Kumla.
-Vi har ingen större press på oss i år i Division 2, men vi vet vad vi kan i truppen så vi siktar ändå högt. Jag trivs fantastiskt bra här i Kumla, det är alltid kul att komma hit oavsett om det är träning eller match.

Se vilken akrobat han är Kumlas målvakt Samet Burgaj! Och nollan höll han med.
Hur känns det att ro hem en vinst i hemmapremiären?
- Väldigt bra. Det var det här vi var ute efter idag. Nu börjar segertåget, avslutar Robin Damström.

Gör man alla mål vill folk ta bilder med en, det är sen gammalt.
Nästa match är borta mot Kongahälla i Kungsbacka kommande lördag. De har startat med två raka segrar och leder serien.