Vi använder cookies för att förbättra funktionalitet och säkerhet på sidan, för trafikmätning och för att kunna generera relevant innehåll. Läs mer
FOTBOLL: Stene IF vann sin senaste hemmamatch mot jumbon FK Örebro med sanslösa 22-1. Laget är nu nästintill klart för spel i Division 4.
Stene är tvåa i tabellen och FK Örebro klart sist, så att det skulle bli en storseger för Stene IF var väl ingen överraskning, men 22-1! Då saknades dessutom den väldige besten Simon Karlsson på topp som öst in mål under säsongen.
- Han hade gjort minst tio mål om han varit med, säger tränare Pontus Rosén.
Bäste målskyttar nu blev Marcel Watts och Gustav Meriloo med fem strutar vardera. Stene IF är tvåa i serien och ligger väldigt bra till för en direktplats till Division 4. Helt klart är det inte dock, med fyra matcher kvar att spela.