
Dragomir Rajcovic fotograferad i samband med utställningen "Aleppo" under år 2019. Pressfoto: Levina Lundberg.
Utställning lockar med abstrakta verk
Imorgon lördag 30 augusti, kl. 11-14, är det invigning för utställningen ”I Tiden” på Kumla utställningshall, som bjuder på abstrakta och expressiva målningar i olja, akryl, blyerts och kol. Bakom utställningen hittar vi konstnären Dragomir Rajcovic.
Dragomir Rajcovic bor och är verksam i Örebro. Han är utbildad i teckning från universitetet Djur Sallad i Belgrad och har även en konstutbildning från internationella konstskolan i Wien.
Dragomir har tidigare gjort över 30 separata utställningar och ett 20-tal samlingsutställningar Sverige runt. År 1998 fick han Örebro läns landstings kulturstipendium och han har även varit ordförande i Konstnärernas Riksorganisation (KRO) för Örebro län under åren 1992-1996 samt 2055-2006. Dragomirs ateljé finns att besöka i Karlsund, där han tidigare också drev Galleri Karlsund.
Utställningen i Kumla bjuder på en samling abstrakta och expressiva målningar i olika tekniker, bland annat olja, akryl och blyerts. Den går att skåda fram till och med 29 september. Utställningen har öppet under samma tider som biblioteket.